İHL Meslek Dersleri Yeni Müfredat Programı

2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 1, 5 ve 9’uncu sınıflardan başlayarak kademeli bir şekilde uygulamaya konulacak yeni program Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından açıklandı.

İHL Meslek Dersleri yeni müfredat programını incelemek ve indirmek için tıklayınız.

İHL Meslek Dersleri Müfredatı ile ilgili görüşüm:

Oldukça yerinde değişiklikler yapılmış.

Kazanımlar ve konu yoğunluğu azaltılmış. Çok şey öğretmek isteyip hiçbir şey öğretememe hastalığından kurtulmuşa benziyor.

Nihayet dini ve ahlaki değerler müfredatta yerini bulmuş.

Öğrenci için lazım olan bilgiler kısa ve öz biçimde müfredata konulup gereksiz pek çok konu ve kazanım çıkarılmış.

Elbette zaman içinde görülen eksiklikler tamamlanacaktır. Mükemmel olmasa da mükemmele yakın bir müfredat olmuş.

YALNIZ; malesef Kur’an ve Arapça dersleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu iki derste yukarıda söylediklerimin tamamen tersi olmuş. Mevcut Kur’an ve Arapça müfredatı yoğun iken iyice yoğunlaştırılmış ve zorlaşmış. Resmen kaş yapalım derken göz çıkartılmış. İHL Meslek Derslerinin temelini oluşturan bu iki ders ile ilgili en kısa sürede gerekli düzenleme yapılması lazım. Yoksa öğrenciler Arapça ve Kur’an öğrenemeden mezun olurlar. Zaten öğrenciler bu iki derse karşı ön yargılı ve gayretsiz. Bu müfredat ile öğrencileri bu derslerden soğutur ve kaybederiz. Bu iki dersi başaramayan öğrenci otomatikman diğer derslerden ve imam hatipten soğuyup okuldan ayrılıyor. Yetkililer bu iki dersin müfredatına acilen el atmalı. Zaten ekteki öğretim programına muhtemelen daha önce yayınlandığı için Kur’an ve Arapça derslerini koymamışlar.

İHL Kur’an-ı Kerim Dersi Öğretim Programı’na erişmek için tıklayınız.

Arapça Dersi 9 ve 10. Sınıflar Öğretim Programı’na erişmek için tıklayınız.

Mesleki Arapça Öğretim Programı’na erişmek için tıklayınız. (Şu an kademeli geçiş olduğu için ileriki yıllarda güncellenecektir.)

Ayırca;

2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 9. sınıflardan başlamak üzere haftalık ders programı da aşağıdaki gibi olacaktır. (Seçmeli dersler hariç)

Müfredatla ve ders programı ile ilgili görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında:

Bekir Salih KORKMAZ

Hayat hikayem burda:
http://www.eimamhatip.com/hakkimda

Cevap yaz

*Lütfen aşağıdaki matematik işlemini yaparak devam ediniz.