İmam Hatipli Olmak

İmam Hatipli Olmak

Zor iştir İmam Hatipli olmak. Ve aslında çok şeydir.

İmam hatipli olmak Rasulullah’ı tek önder bilip Kur’an ve Sünnet çizgisinden sapmamaktır.

Günde 5 kere huşu ile Yüce Yaratıcı’nın huzuruna durmaktır imam hatipli olmak.

Dava adamı olmaktır imam hatipli olmak. Hakk ile batıl mücadelesinde Hakk’ın yılmaz savunucusu olmaktır.

İmam hatipli olmak dert sahibi olmaktır. Yeryüzündeki tüm kötülükleri kendine dert edinip adalet yeryüzüne hâkim oluncaya dek mücadele etmektir.

Sabretmektir imam hatipli olmak. Gecenin en karanlık vaktinin şafağın en yakın vakti olduğu bilinciyle acılara, kederlere, baskılara ve zulümlere sabretmektir.

Öz yurdunda garip, öz vatanında parya muamelesi görse de gayret ve tevekkülü bırakmamaktır.

Başındaki örtü için okul kapılarında onurla, gururla ve şerefle beklemektir imam hatipli olmak.

İmam hatipli olmak sorumluluk sahibi olmaktır. Dünyadaki tüm Müslümanlardan, tüm insanlardan kendini sorumlu hissetmektir.

Herkes “Banane, benim işim değil” derken “Ben yaparım” diyerek ileri atılmaktır.

İmam hatipli olmak, mazlumun hakkını alıncaya; yeryüzündeki tüm zalimler yok oluncaya kadar zalimin karşısında, mazlumunsa dimdik yanında durmaktır.

“Kim var!” diye seslenilince, sağına soluna bakınmadan “Ben varım!” demektir.

Kendine sığınana, kapısını çalana kapısını ve gönlünü ardına kadar açmak; varını yoğunu Hak yolunda harcamaktır imam hatipli olmak.

Çaresizlerin çaresi, dertlilerin dert ortağı, ümitsizlerin sığınağı olmaktır.

İmam hatipli olmak aranan adam olmaktır. Bu işi en iyi kim yapar dendiğinde hemen parmakla gösterilmek; bir vazife verildiğinde en iyi şekilde yerine getirmektir.

Tüm kapılar kapanırken yüzüne ardı ardına, “Allah var, gam yok” demektir imam hatipli olmak.

İmam hatipli olmak mihrabı boş bırakmamak, topluma her zaman önder olmaktır.

İnandığı gibi yaşamak, mensubu olduğu dini ve camiayı en iyi şekilde temsil etmektir imam hatipli olmak.

İmam hatipli olmak diz üstü yaşamaktansa ayakta ölmeyi tercih etmektir.

Modaya değil, Hakk’a uymaktır; marka değil, iffet elbisesi giymektir imam hatipli olmak.

Biri ecdadına saldırdığında Akif’in deyimiyle boğmaktır, boğamasa da hiç olmazsa yanından kovmaktır.

Doğduğundan beri istiklale âşık olmaktır imam hatipli olmak.

Din, vatan, bayrak ve namus için canını ortaya koymak ve ölüme gülerek gidebilmektir.

İmam hatipli olmak Asım’ın Nesli olmaktır. Garbın âfâkını sardığında çelik zırhlı duvarlar, yokluklar içinde bile olsa hayat iman ve cihattan ibarettir şuuruyla küffara karşı iman dolu göğsünü siper etmektir.

Çağın gerekleri ne ise en iyi şekilde kendini yetiştirmektir.

Hz. Meryem gibi, Hz. Yusuf gibi iffet ve edeb timsali olmaktır. Züleyhalar kapıyı kapatınca “Ben Allah’tan korkarım” diyebilmektir imam hatipli olmak. Eline-diline ve beline sahip olmaktır.

İmam hatipli olmak elinden ve dilinden zarar beklenmeyen kişi olmaktır.

İlkeli ve prensip sahibi olmaktır imam hatipli olmak. Herkes zamana ve zemine göre hareket edip çeşitli şekillere bürünse bile eğilip bükülmemek, sırat-ı müstakimden şaşmamaktır.

Başkaları ne der diye değil; “Allah ne der” diye düşünmektir.

Ve mert olmaktır imam hatipli olmak. Düşmanının bile saygı duyacağı kadar hem de…

Son olarak; hocalarımızın hep söylediği gibi “İMAM HATİPLİ OLMAK BİR AYRICALIKTIR”, herkese nasip olmaz.

NOT: Yazdığım bu yazıyı kitap, dergi, seminer, sunu, video, web sitesi vs. türü çeşitli platformlarda kullanmak isteyen pek çok kişi oldu. Onlara da söylediğim gibi, yazının bana ait olduğu belirtilmeden, benden izin alınmadan yazının kısmen ya da tamamının kullanılmasına razı değilim. Telif hakkına sahibim. Bilginize…

Bekir Salih KORKMAZ

Beyşehir – Ocak 2016

Yazar Hakkında:

Bekir Salih KORKMAZ

Hayat hikayem burda:
http://www.eimamhatip.com/hakkimda

Yorum

  • 1 sene imam hatipte okudum. 9. Sınıftım. Çok heyecanlıydım imam hatipe başlayacağım için. Ama hayatım altüst oldu. Benim en zorlu öğrencilik yılımdı. Şu yukarıdaki metinden sadece 1 cümlesinin altına imzamı atarım o da ‘imam hatipli olmak zordur’ cümlesi. Onun dışındaki her şey yalan. Eğer isteksizdin deseniz doğru fakat istekliysen öyle bi soğudum ki. Çok şükür 10. Sınıftan itibaren kurtuldum ordan. Bir insanın imanı nasıl gevrer çok iyi gözlemledim. Kendim için söylemiyorum ama arkadaş çevresi kötü olan saçma sapan bir seneydi. Öğretmenlerin hepsi maaşının derdinde sınıfta vakit geçiriyorlardı. Saçmalıktı. Nefret ediyorum bütün imam hatiplilerden kendinizi ne zannediyorsunuz ki?

    • Kardeşim, sen bir yönden haklısın. Senin gittiğin okulun ortamı öğretmenleri vs kötü ise ordan ayrılman senin için tabi ki daha iyi olmuş. Ama bizim insanlarımızda bu özellik var bir okul imam hatip ise mükemmeldir yani iman bakımından mükemmeldir diye düşünüyoruz. Halbuki iman insanın kendi içinde yaşayacağı bir şeydir. Yani imam hatibe giden biri dört dörtlük değildir ki. Mesela anadolu lisesine giden biri imansız olunca normal karşılıyoruz ama imam hatibe giden kötü ise vah haline onun. Bu kanılar doğru değildir. Ama imam hatipte, iyi bir imam hatip lisesinde, gördüğümüz dersler diğer liselere göre farklı olduğu için kendimizi şanslı saymamız gayette normal geliyor bana yani insanlar burada kendini bir şey zannetmiyor. Sen onlarca imam hatip lisesinden kötü olana gitmişsin ve bu ön yargını bütün imam hatip liselerine karşı kendine engel koymuşsun. Sen iyi bir imam hatip lisesine gitseydin tam tersi iyi ki buradayım derdin, demek istediğim şu ki sen kendi gittiğin okul kötü olduğu için o okulu sevmiyor olabilirsin ama bu kötü bakış açını bütün imam hatip liselerine karşı koymanı istemem. Her şeyin illaki iyisi ve kötüsü vardır. Önemli olan her hangi bir şeyle ,iyi ya da kötü, karşılaştığın zaman verdiğin tepki ve hareketlerdir. İnşallah hepimiz karşılaştığımız her olaya doğru bir şekilde yaklaşırız. Biz hiç farkında olmasak bile yaşadığımız şeyler bir sınavdır farkında olmadan bu sınavdan kalabiliriz.

    • Ya imam hatip o kadar berbat ki anlatılmaz yaşanır ama Beyza doğru söylüyor. Genelleme yapmamamız gerek çünkü bize okulu zehir eden müdürdü ve arkadaş ortamı berbattı ama diğer imam hatipler için aynısını söyleyemem çünkü her okul aynı değildir. Bu arada ben de 4 sene okudum.

    • İmam hatip zor ama herkesin harcı değildir imam hatip mezun olmak. Bir kardeş imam hatip mezunlarını kötülemiş. O sözleri söylemek senin hakkın değildir. Orada bizler hayatımız boyunca öğrenemeyeceğimiz ALLAH’ın kelamını öğreniyoruz.

  • Sen onun maneviyatini alamamışsın kardeş. Ben 5 senedir imam hatipliyim. Allahıma bin şükür memnunum. Allah reisimizden razı olsun.

  • BEN BİR İMAM HATİPLİYİM BU SENE 4. YILIM IYIKİ AMA İYİKİ İMAM HATIP’E GELDİM… MATEMATİK FEN ,TÜRKÇE, INKILÂP GİBİ DERSLERE EK OLARAK KURAN-I KERİM ; SİYER, TEMEL DİNİ BILGİLER ,ARAPÇA GİBİ DERSLERDE ALACAKLARINI BILIRLER.ANCAK ÇOĞU İNSAN BUNU BİLMEZ VE İMAM HATİPTE SADECE DİNİ BİLGİ VERİLDİĞİNİ ZANNEDER. HATTA BU OKULLARA GELİRKEN ÇOĞUMUZ ÇEVREMIZDEN İMAM MI OLACAKSIN ? NEDEN O OKULA GİTTİN ? GİBİ SORULAR DUYARIZ BU ÇOK YANLIŞ BİR BAKIŞ AÇISI BEN 8. SINIF ÖĞRENCISIYIM VE YAZ TALILINDE KAPANDIM … KAPANDIGIMDA BANA YONELTILEN İĞRENÇ İTHAMLARDAN BIRISI IŞE BU SAL SANA HIC YAKIŞMAMIŞ… VE BENIM VERDIGIM CEVAP ONEMLI OLAN ÖRTÜNÜN BANA YAKISMASI DEĞIL , BENIM BAS ORTUYE YAKISMAM… BU CEVABI VERIRKEN ÇOK AMA ÇOK GURURLANMIŞTIM … SITEDE HEP DISLANDIM DISLANIRKEN İMAM POWER DEMEKTEN VAZGEÇMEYEN EDEPSIZLER IMAM HATIPI KAFA YIKAMAKTAN IBARET SANAN BEYINSIZLER NE YAZIKKİ GÜNÜMÜZDE HÂLÂ VAR ALLAH ELLERI BAŞÖRTÜMÜZE UZANANLARIN YÖNÜNÜ BERI ÇEVIRSIN . YÜCE RABBİM VATANIMIZA MILLETIMIZE DEVLETIMIZE BAYRAGIMOZA EZANIMIZA MÜSLÜMANLARA ZEVAL VERMESIN … İMAM HATIPLILIERDEN HOC BIR ŞEY OLMAZ DIYENLER AÇSIN TELEVIZYONU BAKSIN SN. CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYIP ERDOĞANA EN BUYUM ORNEK O VE DAHA NICELERI ALLAHIM CUMHURBASKANIMIZI BAŞIMIZDAN EKSIK ETMESIN…

  • İmamhatiplilerden bu kadar çok korkmayın, en fazla cumhur başkanı oluyorlar. Ben de imamhatipliyim.

Cevap yaz

*Lütfen aşağıdaki matematik işlemini yaparak devam ediniz.