Ana Sayfa ÖĞRETMENLER İÇİN Optik Okuma Programı

Optik Okuma Programı

97
6

Bu yazımda öğretmenlerin test sınavları okumalarını kolaylaştıran bir optik okuma uygulamasının tanıtımını yapacağım.

Okulumuzda öğrenciler arası 50 soruluk ödüllü ilmihal yarışması düzenleme kararı aldık.  Başvuru beklediğimiden çok olunca sevindik tabi. Fakat bir de soruları puanlama işi var. Bu işi kolay yoldan nasıl halledebilirim diye araştırma yaparken “Exam Reader” adlı uygulamaya rastladım. Başka uygulamalar da vardı elbet fakat bana en uygun gelen uygulama bu oldu. Uygulamayı hazırlayan arkadaşla uzun yazışmalar yaptık, uygulamanın eksiklerini hatalarını istişare ettik ve sonuçta her öğretmenin işini kolaylaştıracak bir hale getirdik uygulamayı.

Eksik veya hatalı durum görürseniz ya da geliştirilmesi için fikirleriniz varsa siz de uygulamayı hazırlayan arkadaşla irtibata geçebilirsiniz. Kendisi oldukça ilgili…

Uygulama android telefonlara kuruluyor. İOS ve Windows için de sürümleri mevcuttur.

Cep telefonunun fotoğraf çekme özelliği ile cevap anahtarını ve öğrencinin cevaplarını okuyup doğru yanlış sonucunu çıkarma amaçlı bir uygulama.

Öncelikle uygulamayı açıp cevap anahtarının fotoğrafını çekiyorsunuz. Çekilen fotoğrafı tarayıp soruların doğru cevaplarını tespit ediyor. Ardından öğrencinin cevap formunun fotoğrafını çekiyorsunuz. Onu da tarayıp cevaplarını kontrol ettikten sonra doğru ve yanlış cevapları tespit edip ve hangi soruya hangi cevabın verildiğini ve sonucunu bildiriyor.

Uygulamanın içerisinde soru adedine ve yatay ve dikey formda oluşuna göre hazır şablonlar var. İndirip kullanabileceğiniz gibi dilerseniz kendi optik form şablonunuzu kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Uygulama belki 8-10 soruluk testler için cazip olmayabilir. Ama çok sorulu testler için işi kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Uygulama ücretsiz olarak günlük 15 adet sınav okumaya izin veriyor. 2,99 TL karşılığında 300 sınav okuma satın alabilirsiniz. Fiyatın da oldukça makul olduğunu düşünüyorum. Elbette daha geliştirilebilir bir uygulama. Mesela şu an aklıma geldi:  Okuduğu formların sonucunu kaydetme özelliği de eklenebilir. Sınav sonucu öğrencinin ismi ile kaydedilir. Kayıtlara bakıldığında öğrencinin hangi soruya hangi cevabı verdiği tespit edilmiş olur. Aslında bu özelliğin eklenmesi yönetmelikte öğretmenden yapılması istenen sınav analizini de kolaylaştırır. Hatta biraz daha geliştirilse sınav analizi bile yapabilir.

Açıkçası ben uygulamadan umutluyum. Biraz daha geliştirilirse harika bir uygulama olacağına eminim.

Uygulamaya erişmek için tıklayınız.

6 YORUMLAR

  1. Akıllı tarama sistemini kullanıyorum hocam resim vs çekmekle uğraşmayın okulun deneme sınavını bile 5 dakikada okuyoruz. Sistemin içinde test ve denemeler de var. Ayrıca okuttuğunuz sınavın sonuçlarını velileriniz de aynı anda görebiliyor. http://www.atsis.net

  2. Bekir hocam önce bireysel olarak kullanmaya başladım. Sonra okul idaresi ayrıca okul denemelerini okutmak için aldı. Ben kendi derslerimde akıllı tahtaya bağlayarak flash bellek içinden kullanıyorum. Velilerin bütün sonuçları görebiliyor olması ve içindeki testler baya işe yarıyor.

  3. Uygulamayı kullanıyorum. Daha doğrusu böyle bir uygulama çok aradığım, bulamadığım bir hayal idi. Uygulamayı geliştiren arkadaş sağolsun. Uğraştı, 1 yıldan fazla emek verdi. Böyle sorunsuz çalışan, küçük, pratik ve faydalı bir program oldu.
    Uygulamayı yükledikten sonra, soru kağıdına ekleyeceğiniz optik formu cep telefonu kamerasına göstermeniz yeterli. 2 saniye içinde size öğrencinin kaç doğru, hangilerini yanlış yaptığını ve kaç puan aldığını gösteriyor. Exam Reader, öğretmen arkadaşlara kolaylık sağlayacak. Aynı zamanda onların eve iş götürmelerini zamandan kazandırarak azaltacak. Tavsiye ediyorum her eğitimciye.

  4. Atsis kullanıyorum. Sms, Veli bilgilendirme sistemi ve son olarak eklenen tarayıcıdan okuma ile okul denemelerini okutmak çok pratik hale geldi diyebilirim. TYT YKS LGS uyumlu formlar eklenmiş devamlı güncellendiği ve müşteri temsilciliği bulunduğu için tavsiye ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin