Ana Sayfa GENEL FAYDALI PROGRAMLAR Bulmaca Hazırlama Programı: Wordsheets

Bulmaca Hazırlama Programı: Wordsheets

6295
2

En kolay bulmaca hazırlama yöntemlerini incelemeye devam ediyoruz.

Üç farklı bulmaca türü hazırlayabileceğiniz wordsheets adlı programla kolay bir şekilde çengel bulmaca, kelime avı ve scramble hazırlayabileceksiniz.

Programın dili İngilizce olmasına rağmen kullanımı oldukça kolay ve kullanışlıdır. Normalde ücretli bir program olmasına rağmen yıllar evvel nereden bulduysam lisanslı halini bulmuşum. Yazının sonunda linkini vereceğim adresten indirip kısıtlama olmadan kullanabilirsiniz.

Bu programla sadece çıktı alabileceğiniz şekilde bulmacalar hazırlayabilirsiniz. Online/bilgisayar üzerinden çözülebilecek bulmacalar hazırlama imkanı sunmuyor.

Programın kullanımını anlatalım.

Programı açtığımızda böyle bir ekran karşılıyor bizi. Hangi butonun ne işe yaradığını anlatmak için üzerlerine kırmızı renkli rakamlar koydum. Rakamlar şunları ifade ediyor:

 1. Daha önce kaydedilmiş bulmaca ve kelimeleri açmak
 2. Hazırladığınız kelime listesini ve oluşturulmuş bulmacaları kaydetmek
 3. Yeni kelime listesi oluşturmak
 4. Hazırladığınız bulmacada tekrarlanan kelimeler varsa tespit etmek
 5. Kelimeyi ve ipucunu silmek
 6. Listenize yeni kelime ve ipucu eklemek
 7. Kelime ve ipucu listesi sekmesi
 8. Crossword bulmaca oluşturma sekmesi
 9. Kelime avı bulmaca oluşturma sekmesi
 10. Scramble bulmaca oluşturma sekmesi

Allah’ın sıfatları ile ilgili daha önce oluşturup kaydettiğim bulmacayı açtım. Kendi veri tabanında ülke başkentleri gibi hazır bulmacalar da var.

Crossword sekmesine geçip generate(oluştur) dedim. Bana beş farklı bulmaca oluşturdu. Yani kelimeleri beş farklı şekilde yerleştirmiş. Herhangi birini açtım. Bu arada crossword; çengel bulmaca, çapraz bulmaca, kare bulmaca gibi anlamlara geliyor. Aşağıdaki resimde ne olduğu görülüyor zaten.

Görüldüğü üzere bulmaca oluşturulmuş olarak karşımıza çıktı. İstediğiniz alana tıklayarak istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Normalde across ve down yazıyordu, ben üzerlerine tıklayarak soldan sağa ve yukarıdan aşağıya olarak değiştirdim. Yazı tiplerini, renklerini, yazı büyüklüklerini değiştirmeniz mümkün. Prev ve next butonlarıyla bulmacadaki yerleşim değiştirilebilir. Show answers kutucuğundaki tiki kaldırınca bulmacadaki cevaplar kaldırılır. Print worksheet butonu sayfayı yazdırmaya, print answer key butonu sadece bulmaca kısmını yazdırmaya yarar. Eğer pdf oluşturma programınız varsa print worksheet diyerek bulmacayı pdf olarak kaydedebilirsiniz.

Word search sekmesine gelip generate dediğimde ve oluşturulan bulmacalardan birine tıkladığımda bu ekran geliyor. Görüldüğü üzere kelime avı bulmacası oluşturulmuş durumda. Word search kelime arama demek, fakat biz kelime avı olarak kullanıyoruz. Dilerseniz aşağıdaki kelimeleri gizleyebilirsiniz. Önceki bulmaca ekranında bahsettiğim tüm ayarlamaları aynı şekilde yapabilirisiniz.

Scramble sekmesine gelip generate dediğimde ve oluşturulan bulmacalardan birine tıkladığımda da bu ekran geliyor. Scramble karıştırmak demek. Görüldüğü üzere scramble oluşturulmuş ve kelimeler harfleri karışık şekilde verilmiş. Sağ taraftaki çözümlerini kaldırmak için show answers butonundaki tiki kaldırmak gerekiyor tabi. Her alanın üzerine tıklandığında tüm ayarlamaları yapmak mümkün.

Geriye bulmacayı çıkarıp çözmek kalıyor. Bulmaca hazırlama yöntemlerini işlemeye devam edeceğiz. Takipte kalın.

2 YORUMLAR

 1. Selamun Aleyküm hocam. Ben de öğrencilerime bir bulmaca hazırlamak istiyorum. Sitenize denk geldim ve çok faydalı buldum. Elinize emeğinize sağlık. Ancak yazının sonunda uygulama linkini koymamışsınız. Bu uygulamayı nasıl indireceğiz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin