Ana Sayfa GENEL FİLM/VİDEO GALERİSİ Film: “Birleşen Yollar”

Film: “Birleşen Yollar”

742
0

Sosyetik bir genç kız ile muhafazakar bir üniversite öğrencisi gencin öyküsü…

Yönetmenliğini Yücel Çakmaklı’nın yaptığı, başrollerini Türkan Şoray ve İzzet Günay’ın paylaştığı 1970 yapımı film, Şule Yüksel Şenler’in meşhur romanı olan Huzur Sokağı’nı beyaz perdeye taşıyor. Taşıma gayreti içinde desek daha doğru olur aslında. Çünkü Huzur Sokağı romanı sinemaya aktarmak hiç de kolay değil. Yapımcı da bu gayrete girmiş. Fena bir film olmamış doğrusu.

Filmle alakalı merhum Şule Yüksel Şenler bir röportajında şöyle demiştir:

“Şoray’ın namaz sahnesi vardı. Orada ellerini açmış dua ederken kendisini öyle kaptırdı ki; çekim bitti, herkesi dışarı çıkardı. O hıçkırıklarla ağlıyor annesine, ‘Anam, mahşer günü ellerim yakandadır anam! Beni bu yollara sen sürükledin.’ diyerek hıçkırıklarla ağlıyordu. Onun bağıra çağıra ağlamasını ve söylediklerini an be an duyan gazeteciler, bu konuda tek bir satır yazmadılar. Rolünden nasıl etkilendiğini gizlediler.”

Filmin 1970 yılında çekildiği düşünüldüğünde takdir edilecek çok yönü var, tabi eleştirilecek yönleri de. Burada yazmaya kalksak bitmez. Ama sonuçta şunu söyleyebiliriz: Güzel bir film, romanı ise çok daha güzel… 100’den fazla baskısı yapılan kitabı okumayanlar çok şey kaçırmış olabilir. Benden söylemesi…

İzleyenler tarafından olumlu eleştiriler alan filmin restorasyonlu hali sizlerle. İyi seyirler…

Film linki: https://www.youtube.com/watch?v=TujnpXxU4JY

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin