Ana Sayfa İMAM HATİBE DAİR İMAM HATİP EZGİLERİ İmam Hatip 100. Yıl Marşı: “İmam Hatip Demek”

İmam Hatip 100. Yıl Marşı: “İmam Hatip Demek”

1950
0

İmam Hatiplerin Tarihçesi Hakkında Kısa Bilgi:

İmam hatiplerin kuruluşu Osmanlı’nın son demleri olan 1913 yılına dayanır. İlk olarak “Medresetü’l-Eimmei ve’l-Hutabâ” olarak açılan imam hatip okulları 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile kapatılmıştır.

1950 yılına gelindiğinde üçüncü Diyanet İşleri Başkanı olan Ahmet Hamdi AKSEKİ’nin ifadesiyle namaz kıldıracak imam, cenazeleri yıkayıp defnedecek görevli kalmamıştır. Dönemin milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi TANRIÖVER de bu durumu “Meclis’te görevli 6 hademe gelip bana şöyle dediler: Vallahi altı köyümüzde 1 imam kaldı. Ölülere nöbet bekliyoruz. Boyuna köy değiştiriyoruz. Eğer bize imam hatip vermezseniz ölülerimizi köpek leşi gibi toprağa gömeceğiz.”

1950 yılında Demokrat parti iktidara gelince Milli Eğitim Bakanı Tevfik İLERİ’nin öncülüğünde imam hatip okullarının temeli atılmış ve 1951 yılında imam hatip okulları kurulmuştur. O dönemin şartları gereği Kur’an’ın arapça okutulması ve öğretilmesi şartı vardı. Rum patriğinin bile tasvip etmediği bu karar İstanbul İmam Hatip Okulu’nun müdürü merhum Celaleddin ÖKTEN hocanın gayretiyle kaldırılmıştır. Ayrıca ilk olarak 4 yıllık ortaokul seviyesinde açılan bu okullara yine Celaleddin Hoca’nın gayretiyle 3 yıllık lise kısmı da konulmuştur.

İşte mazisi ta 1913’lere dayanan imam hatip okullarının 100. kuruluş yılında Alper KIŞ tarafından bestelenen o şarkı ve sözleri:

İMAM HATİP DEMEK

Karanlığı bölen bir güneş gibi
Asım’ın Nesli var ya işte o benim
Kırılan dallarım filizlendi bak
Hakkı tutar kaldırır İmam Hatiplim

İmam hatip demek Kur’an ışığı demek
İmam hatip demek Resul’ün hatırı demek
İmam hatip demek ümmetin ümidi demek
İmam hatip demek kardeşlik demek

Elinde ümmetin mazlum elleri
Aklında yetimlerin yaşlı gözleri
Dilinden dualar eksilmeyecek
Yüz yıllık hikâye bu hiç bitmeyecek

İmam hatip demek Kur’an ışığı demek
İmam hatip demek Resul’ün hatırı demek
İmam hatip demek ümmetin ümidi demek
İmam hatip demek kardeşlik demek

Seslendiren: Alper KIŞ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin