Ana Sayfa İMAM HATİP EZGİLERİ İmam Hatip 100. Yıl Marşı: “İmam Hatip Demek”

İmam Hatip 100. Yıl Marşı: “İmam Hatip Demek”

0

Kısa Bilgi:

İmam hatiplerin kuruluşu Osmanlı’nın son demleri olan 1913 yılına dayanır. İlk olarak “Medresetü’l-Eimmei ve’l-Hutabâ” olarak açılan imam hatip okulları 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile kapatılmıştır.

1950 yılına gelindiğinde üçüncü Diyanet İşleri Başkanı olan Ahmet Hamdi AKSEKİ’nin ifadesiyle namaz kıldıracak imam, cenazeleri yıkayıp defnedecek görevli kalmamıştır. Dönemin milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi TANRIÖVER de bu durumu “Meclis’te görevli 6 hademe gelip bana şöyle dediler: Vallahi altı köyümüzde 1 imam kaldı. Ölülere nöbet bekliyoruz. Boyuna köy değiştiriyoruz. Eğer bize imam hatip vermezseniz ölülerimizi köpek leşi gibi toprağa gömeceğiz.”

1950 yılında Demokrat parti iktidara gelince Milli Eğitim Bakanı Tevfik İLERİ’nin öncülüğünde imam hatip okullarının temeli atılmış ve 1951 yılında imam hatip okulları kurulmuştur. O dönemin şartları gereği Kur’an’ın arapça okutulması ve öğretilmesi şartı vardı. Rum patriğinin bile tasvip etmediği bu karar İstanbul İmam Hatip Okulu’nun müdürü merhum Celaleddin ÖKTEN hocanın gayretiyle kaldırılmıştır. Ayrıca ilk olarak 4 yıllık ortaokul seviyesinde açılan bu okullara yine Celaleddin Hoca’nın gayretiyle 3 yıllık lise kısmı da konulmuştur.

İşte mazisi ta 1913’lere dayanan imam hatip okullarının 100. kuruluş yılında Alper KIŞ tarafından bestelenen o şarkı ve sözleri:

İMAM HATİP DEMEK

Karanlığı bölen bir güneş gibi

Asım’ın Nesli var ya işte o benim

Kırılan dallarım filizlendi bak

Hakkı tutar kaldırır İmam Hatiplim

***

İmam hatip demek Kur’an ışığı demek

İmam hatip demek Resul’ün hatırı demek

İmam hatip demek ümmetin ümidi demek

İmam hatip demek kardeşlik demek

***

Elinde ümmetin mazlum elleri

Aklında yetimlerin yaşlı gözleri

Dilinden dualar eksilmeyecek

Yüz yıllık hikâye bu hiç bitmeyecek

***

İmam hatip demek Kur’an ışığı demek

İmam hatip demek Resul’ün hatırı demek

İmam hatip demek ümmetin ümidi demek

İmam hatip demek kardeşlik demek

 

Seslendiren: Alper KIŞ

Sizin İçin Önerilerimiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin