Ana Sayfa GENEL DHBT DHBT Mülakat Sınavlarında Sorulan 1001 Soru ve Cevap

DHBT Mülakat Sınavlarında Sorulan 1001 Soru ve Cevap

26372
3

DHBT Nedir?

DHBT’nin açılımı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi demektir.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Kur’an kursu öğreticisi, imam-hatip ve müezzin-kayyım kadrolarına ilk defa, açıktan veya sözleşmeli atanacaklarda aradığı puanın elde edilmesini sağlayan bir sınavdır. 2014 yılından önce diyanetin yaptığı sınavın adı Yeterlilik Sınavı idi ve Diyanet kendisi yapıyordu. 2014 yılında sınav işi ÖSYM’ye devredildi ve DHBT adını aldı.

DHBT sınavı iki yılda bir yapılır. Girebilmek için önce KPSS’ye girmek gerekir. Bu iki sınava girmek tabi ki atanmak için yetmemektedir. Bu sınavların akabinde yukarıda belirtilen belirtilen kadrolarda devlet memurluğu için alım yapılacağında her kadro için belli mezuniyet gruplarına göre kontenjan belirlenir. Kontenjan belirlendikten sonra kontenjanın üç katı kadar kişi mülakata tabi tutulur.

Bu yazımız mülakata girecek olanları ilgilendiriyor. İşlerine yarayacağını düşündüğüm 2 adet pdf dokümanı istifadelerine sunuyorum. Sadece mülakata girecekler için değil, herkes için lazım olan bilgilerin yer aldığı bu dokümanlar, bilgilerinizi yoklamanıza ve yeni şeyler öğrenmenize katkı sunacaktır. Hazırlayan kardeşlerimden Allah razı olsun.

Dokümanlar şunlardır:

Diyanet İşleri Başkanlığı Mülakatlarında sorulan sorular ve cevapları 1

Diyanet İşleri Başkanlığı Mülakatlarında sorulan sorular ve cevapları 2

Dokümanları incelemek ve indirmek için üzerlerine tıklayınız.

Faydalı olması dileklerimle…

3 YORUMLAR

  1. Gerçekten de sadece DHBT’ye girecekler için değil, imam hatip ve ilahiyat alanına ilgi duyan herkes için güzel bir döküman. Teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin