Ana Sayfa DERSLER AKAİD Esmaül Hüsna ve Anlamlarını Eşleştirme

Esmaül Hüsna ve Anlamlarını Eşleştirme

1125
0

Esmaül Hüsna; “en güzel isimler” anlamına gelir.

“Allah, kendisinden başka ilâh olmayandır. En güzel isimler O’na mahsustur” (Tâhâ 20/8)“…En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanlar O’nun şanını yüceltmektedirler. O galiptir, hikmet sahibidir.” (el-Haşr 52/24) meâlindeki âyetlerde de ifade edildiği gibi en güzel isimler Allah’a mahsustur.

A’râf Suresi 180. ayette “En güzel isimler Allah’ındır. O halde O’na o güzel isimlerle dua edin…” buyurularak, Esmâ-i Hüsnâ ile dua ve niyazda bulunulması emredilmiştir.

Peygamber Efendimiz esmaül hüsna hakkında şöyle buyurmuştur:

“Allah’ın 99 ismi vardır. Kim bunları sayarsa (ihsâ) Cennete girer.”

“Allah’ın 99 ismi vardır. Yüzden bir eksik. Bu isimleri bir kimse ezberlerse (hıfz) Cennete girer. O tektir, teki sever.”

Hadislerde geçen 99 rakamı, Allah’ın isimlerinin sayısını değil çokluğunu ifade eder. Allah’ın güzel isimleri bir sayı ile sınırlı değildir.

Yine hadislerde geçen “saymak (ihsâ)” ve “ezberlemek (hıfz)” kelimeleri ile maksat; Allah’ı güzel isimleriyle tanımak, O’na O’nun istediği şekilde iman, ibadet ve itaat etmektir. Yoksa bu isimleri anlamadan ezberlemek ve tekrarlamak değildir. Kişi sevdiği ile beraberdir hadisini göz önünde bulundurduğumuzda Allah’ı isim ve sıfatlarıyla tanıyan bir insan, çok sevdiği Rabbine benzemeye çalışır. O’nun gibi affedici, O’nun gibi cömert, O’nun gibi sabırlı olmaya gayret eder ve sonunda ahirette Rabbi ile beraber olur, O’nun rızasını ve cennetini kazanır.

Bu etkinlikte Allah’ın isimlerinden anlamlarını kolayca bulabileceğinizi düşündüğümüz 15 ismi anlamlarıyla eşleştirmenizi istiyoruz. Kolay gelsin…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin