Ana Sayfa İMAM HATİBE DAİR İMAM HATİPLİ OLMAK İmam Hatipli Olmak

İmam Hatipli Olmak

15260
21

İmam Hatipli Olmak

Zor iştir İmam Hatipli olmak. Ve aslında çok şeydir.

İmam hatipli olmak Rasulullah’ı tek önder bilip Kur’an ve Sünnet çizgisinden sapmamaktır.

Günde 5 kere huşu ile Yüce Yaratıcı’nın huzuruna durmaktır imam hatipli olmak.

Dava adamı olmaktır imam hatipli olmak. Hakk ile batıl mücadelesinde Hakk’ın yılmaz savunucusu olmaktır.

İmam hatipli olmak dert sahibi olmaktır. Yeryüzündeki tüm kötülükleri kendine dert edinip adalet yeryüzüne hâkim oluncaya dek mücadele etmektir.

Sabretmektir imam hatipli olmak. Gecenin en karanlık vaktinin şafağın en yakın vakti olduğu bilinciyle acılara, kederlere, baskılara ve zulümlere sabretmektir.

Öz yurdunda garip, öz vatanında parya muamelesi görse de gayret ve tevekkülü bırakmamaktır.

Başındaki örtü için okul kapılarında onurla, gururla ve şerefle beklemektir imam hatipli olmak.

İmam hatipli olmak sorumluluk sahibi olmaktır. Dünyadaki tüm Müslümanlardan, tüm insanlardan kendini sorumlu hissetmektir.

Herkes “Banane, benim işim değil” derken “Ben yaparım” diyerek ileri atılmaktır.

İmam hatipli olmak, mazlumun hakkını alıncaya; yeryüzündeki tüm zalimler yok oluncaya kadar zalimin karşısında, mazlumunsa dimdik yanında durmaktır.

“Kim var!” diye seslenilince, sağına soluna bakınmadan “Ben varım!” demektir.

Kendine sığınana, kapısını çalana kapısını ve gönlünü ardına kadar açmak; varını yoğunu Hak yolunda harcamaktır imam hatipli olmak.

Çaresizlerin çaresi, dertlilerin dert ortağı, ümitsizlerin sığınağı olmaktır.

İmam hatipli olmak aranan adam olmaktır. Bu işi en iyi kim yapar dendiğinde hemen parmakla gösterilmek; bir vazife verildiğinde en iyi şekilde yerine getirmektir.

Tüm kapılar kapanırken yüzüne ardı ardına, “Allah var, gam yok” demektir imam hatipli olmak.

İmam hatipli olmak mihrabı boş bırakmamak, topluma her zaman önder olmaktır.

İnandığı gibi yaşamak, mensubu olduğu dini ve camiayı en iyi şekilde temsil etmektir imam hatipli olmak.

İmam hatipli olmak diz üstü yaşamaktansa ayakta ölmeyi tercih etmektir.

Modaya değil, Hakk’a uymaktır; marka değil, iffet elbisesi giymektir imam hatipli olmak.

Biri ecdadına saldırdığında Akif’in deyimiyle boğmaktır, boğamasa da hiç olmazsa yanından kovmaktır.

Doğduğundan beri istiklale âşık olmaktır imam hatipli olmak.

Din, vatan, bayrak ve namus için canını ortaya koymak ve ölüme gülerek gidebilmektir.

İmam hatipli olmak Asım’ın Nesli olmaktır. Garbın âfâkını sardığında çelik zırhlı duvarlar, yokluklar içinde bile olsa hayat iman ve cihattan ibarettir şuuruyla küffara karşı iman dolu göğsünü siper etmektir.

Çağın gerekleri ne ise en iyi şekilde kendini yetiştirmektir.

Hz. Meryem gibi, Hz. Yusuf gibi iffet ve edeb timsali olmaktır. Züleyhalar kapıyı kapatınca “Ben Allah’tan korkarım” diyebilmektir imam hatipli olmak. Eline, diline ve beline sahip olmaktır.

İmam hatipli olmak elinden ve dilinden zarar beklenmeyen kişi olmaktır.

İlkeli ve prensip sahibi olmaktır imam hatipli olmak. Herkes zamana ve zemine göre hareket edip çeşitli şekillere bürünse bile eğilip bükülmemek, sırat-ı müstakimden şaşmamaktır.

Çağın putlarını İbrahim misali bir bir kırmak, Musa olup firavunlara karşı dimdik ayakta durmaktır.

Başkaları ne der diye değil; “Allah ne der” diye düşünmektir.

Ve mert olmaktır imam hatipli olmak. Düşmanının bile saygı duyacağı kadar hem de…

Son olarak; hocalarımızın hep söylediği gibi “İMAM HATİPLİ OLMAK BİR AYRICALIKTIR”, herkese nasip olmaz.

Bekir Salih KORKMAZ

Beyşehir – Ocak 2016

21 YORUMLAR

 1. Ben İmam Hatip Lisesinde okuyorum. Okulumuz bir proje lisesi. Bazen okul gezilerine gelenler bize kapanmak zorunlu mu diye soruyorlar. Öyle bir şey yok arkadaşlar. Ülkemizde bazı algılar var ki değiştirmesi gerçekten çok zor. Bazen insanlar sırf İmam Hatip olduğu için okulumuz başarılı olmasına rağmen tercihlere yazmıyorlar. Bana kalırsa yazmasınlar da zaten. Sırf başarı için yazacaklarsa gerçekten yazmasınlar. Bize bilinçli bir nesil gerekiyor. Dinini bilen ve örnek bir nesil…

 2. selamun aleyküm üstad.Öncelikle kaleminize yüreğinize sağlık yazdıklarınız karşısında katılmadığım tek bir nokta yok.Ben imam hatipte çalışan bir öğretmenim.Günümüzde bu şuurla okullara gelinip ve malesef mezun olunamasa da umudumuzu hiç kaybetmiyoruz evelAllah . Müsadenizle yazınızı okulumuzun panosunda paylaşmak isterim tabi ki rızanız olursa . Allah yar yardımcımız olsun inşallah

  • Sadece kitap dergi türü kalıcı eserler için sorulmasını istedim. Geri kalan durumlar için sormanıza gerek yok. Tabi ki kullanabilirsiniz…

 3. Hani derler ya “Yeniden dünyaya gelsen ne olmak isterdin?” diye. Yine imam hatip okumak derdim. Bana çok şeyler kattı. Hocalarımın hatasını hiç bir zaman okula yüklemedim. Ve öğretmen oldum. Diğer okullarda rahatlıkla çalışabilecekken ben imam hatip okulunda çalışmayı, yani zoru ve yoğunluğu tercih ettim. Hatta hocalarımın yaptığı hatalara düşmeden… Bekir hocam, imam hatip haftası etkinlikleri kapsamında yazınızın tamamını veya bir kısmını programda ve sergide kullanmak isterim. İzniniz var mıdır? Selametle…

  • Aynı duyguları paylaştığımız için mutlu oldum Ahmet hocam. Kim olduğumuzu hatırlamak ve hatırlatmak için yazıldı bu yazı. Öğrencilere faydalı olacak bu tür etkinlikler için sormanıza bile gerek yok kıymetli hocam. Rabbim sa’yinizi daim ve makbul eylesin. İmam hatip neslini aziz eylesin…

 4. BEN BİR İMAM HATİPLİYİM BU SENE 4. YILIM IYIKİ AMA İYİKİ İMAM HATIP’E GELDİM… MATEMATİK FEN ,TÜRKÇE, INKILÂP GİBİ DERSLERE EK OLARAK KURAN-I KERİM ; SİYER, TEMEL DİNİ BILGİLER ,ARAPÇA GİBİ DERSLERDE ALACAKLARINI BILIRLER.ANCAK ÇOĞU İNSAN BUNU BİLMEZ VE İMAM HATİPTE SADECE DİNİ BİLGİ VERİLDİĞİNİ ZANNEDER. HATTA BU OKULLARA GELİRKEN ÇOĞUMUZ ÇEVREMIZDEN İMAM MI OLACAKSIN ? NEDEN O OKULA GİTTİN ? GİBİ SORULAR DUYARIZ BU ÇOK YANLIŞ BİR BAKIŞ AÇISI BEN 8. SINIF ÖĞRENCISIYIM VE YAZ TALILINDE KAPANDIM … KAPANDIGIMDA BANA YONELTILEN İĞRENÇ İTHAMLARDAN BIRISI IŞE BU SAL SANA HIC YAKIŞMAMIŞ… VE BENIM VERDIGIM CEVAP ONEMLI OLAN ÖRTÜNÜN BANA YAKISMASI DEĞIL , BENIM BAS ORTUYE YAKISMAM… BU CEVABI VERIRKEN ÇOK AMA ÇOK GURURLANMIŞTIM … SITEDE HEP DISLANDIM DISLANIRKEN İMAM POWER DEMEKTEN VAZGEÇMEYEN EDEPSIZLER IMAM HATIPI KAFA YIKAMAKTAN IBARET SANAN BEYINSIZLER NE YAZIKKİ GÜNÜMÜZDE HÂLÂ VAR ALLAH ELLERI BAŞÖRTÜMÜZE UZANANLARIN YÖNÜNÜ BERI ÇEVIRSIN . YÜCE RABBİM VATANIMIZA MILLETIMIZE DEVLETIMIZE BAYRAGIMOZA EZANIMIZA MÜSLÜMANLARA ZEVAL VERMESIN … İMAM HATIPLILIERDEN HOC BIR ŞEY OLMAZ DIYENLER AÇSIN TELEVIZYONU BAKSIN SN. CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYIP ERDOĞANA EN BUYUM ORNEK O VE DAHA NICELERI ALLAHIM CUMHURBASKANIMIZI BAŞIMIZDAN EKSIK ETMESIN…

 5. Sen onun maneviyatini alamamışsın kardeş. Ben 5 senedir imam hatipliyim. Allahıma bin şükür memnunum. Allah reisimizden razı olsun.

 6. 1 sene imam hatipte okudum. 9. Sınıftım. Çok heyecanlıydım imam hatipe başlayacağım için. Ama hayatım altüst oldu. Benim en zorlu öğrencilik yılımdı. Şu yukarıdaki metinden sadece 1 cümlesinin altına imzamı atarım o da ‘imam hatipli olmak zordur’ cümlesi. Onun dışındaki her şey yalan. Eğer isteksizdin deseniz doğru fakat istekliysen öyle bi soğudum ki. Çok şükür 10. Sınıftan itibaren kurtuldum ordan. Bir insanın imanı nasıl gevrer çok iyi gözlemledim. Kendim için söylemiyorum ama arkadaş çevresi kötü olan saçma sapan bir seneydi. Öğretmenlerin hepsi maaşının derdinde sınıfta vakit geçiriyorlardı. Saçmalıktı. Nefret ediyorum bütün imam hatiplilerden kendinizi ne zannediyorsunuz ki?

  • Kardeşim, sen bir yönden haklısın. Senin gittiğin okulun ortamı öğretmenleri vs kötü ise ordan ayrılman senin için tabi ki daha iyi olmuş. Ama bizim insanlarımızda bu özellik var bir okul imam hatip ise mükemmeldir yani iman bakımından mükemmeldir diye düşünüyoruz. Halbuki iman insanın kendi içinde yaşayacağı bir şeydir. Yani imam hatibe giden biri dört dörtlük değildir ki. Mesela anadolu lisesine giden biri imansız olunca normal karşılıyoruz ama imam hatibe giden kötü ise vah haline onun. Bu kanılar doğru değildir. Ama imam hatipte, iyi bir imam hatip lisesinde, gördüğümüz dersler diğer liselere göre farklı olduğu için kendimizi şanslı saymamız gayette normal geliyor bana yani insanlar burada kendini bir şey zannetmiyor. Sen onlarca imam hatip lisesinden kötü olana gitmişsin ve bu ön yargını bütün imam hatip liselerine karşı kendine engel koymuşsun. Sen iyi bir imam hatip lisesine gitseydin tam tersi iyi ki buradayım derdin, demek istediğim şu ki sen kendi gittiğin okul kötü olduğu için o okulu sevmiyor olabilirsin ama bu kötü bakış açını bütün imam hatip liselerine karşı koymanı istemem. Her şeyin illaki iyisi ve kötüsü vardır. Önemli olan her hangi bir şeyle ,iyi ya da kötü, karşılaştığın zaman verdiğin tepki ve hareketlerdir. İnşallah hepimiz karşılaştığımız her olaya doğru bir şekilde yaklaşırız. Biz hiç farkında olmasak bile yaşadığımız şeyler bir sınavdır farkında olmadan bu sınavdan kalabiliriz.

  • Ya imam hatip o kadar berbat ki anlatılmaz yaşanır ama Beyza doğru söylüyor. Genelleme yapmamamız gerek çünkü bize okulu zehir eden müdürdü ve arkadaş ortamı berbattı ama diğer imam hatipler için aynısını söyleyemem çünkü her okul aynı değildir. Bu arada ben de 4 sene okudum.

  • İmam hatip zor ama herkesin harcı değildir imam hatip mezun olmak. Bir kardeş imam hatip mezunlarını kötülemiş. O sözleri söylemek senin hakkın değildir. Orada bizler hayatımız boyunca öğrenemeyeceğimiz ALLAH’ın kelamını öğreniyoruz.

  • İMAM HATİPLİ OLMAK KOLAY DEĞİLDİR. BU DÖNEMDE GENÇLERİ ANLAMAK DA KOLAY DEĞİL. AKILLARINI ÇELEN ÇOK YANLIŞLAR VAR, NEFSİN ÇOK ARZUSU VAR, ŞEYTAN ÇOK DAHA AKTİF ÇALIŞIYOR İMAM HATİPLERDE. RABBİM HEPSİNE, TÜM GENÇLERE NEFİS VE ŞEYTAN KISKACINDA YAR VE YARDIMCILARI OLSUN. ÇENNET KOLAY DEĞİL ELBETTE. DÜNYA MÜSLÜMAN İÇİN RAHAT OLMAYACAK. BİLMEK SAVAŞMAYI KOLAYLAŞTIRIR. CAHİL KALMAMAK GEREKİR.

  • Yaptığın yorumun ne kadar düşüncesiz olduğunu görmüyor musun?
   Sanırım olduğun okulun berbat olmasıyla imam hatibin kötü olduğunu düşünüyorsun. Tabi ki her imam hatip mükemmel demiyoruz çünkü bu okulun yönetimiyle ilgili bir konu. İmam hatipteki 3. yılım. Öğretmenlerimiz çok iyi ve bu okuldan en iyi liselere giden kişiler çıktı ve ben de bursluluk sınavını öğretmenlerim sayesinde kazandım. Biz imam hatibi çok seviyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin