Ana Sayfa GENEL FİLM/VİDEO GALERİSİ Film: “Kelebekler Sonsuza Uçar”

Film: “Kelebekler Sonsuza Uçar”

348
0

1993 yapımı Türk filmidir.

Mehmed Âtıf, Âtıf Hoca, İskilipli Mehmed Âtıf Hoca, İskilipli Mehmed adlarıyla bilinen döneminin önde gelen bu isminin, Şapka Kanunu’na muhalefet etmek suçlamasıyla cumhuriyetin kuruluş yıllarında yargılanmasını ve idam edilmesini anlatır.

Yönetmenliğini Mesut Uçakan’ın yaptiğı filmin senaryosu Mesut Uçakan’a, müzikleri ise Özhan Eren’e aittir.

Film, evi aramaya gelen üç polisle başlar. Arama yapılırken evin hanımının pişirdiği kahveleri hoca bizzat onlara götürürken polisler, onu sorgulamaya götürmek durumunda olduğunu söylerler. Bir yandan bu sorgulamalar ve arkasından gelen mahkeme gösterilirken Genç Hukukçular Derneği başkanı olan Avukat Ferit’in 68 yıl sonra bu mahkemeyi incelemek için İskilipli Hoca’nın doğduğu köye gider, orada artık yaşlanmış olan kızından konuyla ilgili bilgi almak ister. Bu arada o köyde yaşayan bir şeyhin ona “Hoca ölmedi, yaşıyor” demesinden ve onun genel olarak şahsından etkilenir.

Araştırmaları, 1926’da İskilipli Hoca’yı ve başkalarını duruşmaya çağırıp cezâlandıran mahkemenin haksız bir karar verdiği yolundaki şüphesini gittikçe kuvvetlendirmektedir. Nihâyet hukûkun üstünlüğüne inanmış Genç Hukukçular Derneği’ni İskilipli Mehmed Âtıf Hoca’ya iâde-i îtibâr dâvâsı açılarak Türk hukûkunun aklanması konusunda karar alınır.

Çocukluğumda izlediğim, defalarca izlemekten bıkmadığım ve beni derinden etkileyen bir film. İzlemeyen çok şey kaybeder…

Film linki: https://www.youtube.com/watch?v=wyVTKOji-Es

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin