Ana Sayfa GENEL FAYDALI DOKÜMANLAR Kur’an Dersi Not Takip Çizelgeleri

Kur’an Dersi Not Takip Çizelgeleri

9826
9

Mevcut not sistemiyle Kur’an dersinde not vermenin ne kadar zor olduğunu öğretmen arkadaşlar bilirler. Aslında Kur’an dersi için “Çok iyi, iyi, orta, zayıf” gibi bir not sistemi olmalı. Öğrencinin Kur’ân okuyuşunu ve ezberlediklerini 100’lük puan sisteminde değerlendirmek açıkçası beni çok rahatsız ediyor ama yapacak bir şey yok şu an için.

Bari e-okula gireceğim puanı daha objektif ve sistematik şekilde vereyim diye biraz kafa yordum ve her sınıf için excel formatında not verme çizelgesi hazırladım. Bunu yaparken de yıllık planı göz ardı etmek olmazdı. Yıllık planı da kendimce daha işlevsel hale getirerek böyle bir not verme çizelgesi hazırladım.

Hazırlamış olduğum not takip çizelgeleri sayesinde siz sadece not vereceksiniz; program e-okula gireceğiniz notu hesaplayacak.

Kur’an dersi öğretim programını incelediğimde her sınıf düzeyinde Kur’an’ı yüzüne okumaların ve ezberlenecek sure ve duaların ağırlıklarının aynı düzeyde olmadığını gördüm. Bu sebeple hazırladığım çizelgede ezber ve yüzüne okumalarda yüzdelik oran her sınıf düzeyinde değişmektedir.

Gerekli açıklamaları da çizelgelerin üzerine yaptım. Bir çıktısını alıp derste kullanırsınız. Daha sonra notları bilgisayar ortamındaki çizelgeye aktardığınızda notu kendisi hesaplar.

İşin not hesaplama kısmı böyle… Peki not verirken nasıl veriyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz derseniz, her ne kadar çok objektif olmasa da şöyle bir sistemle not veriyorum:

Yüzüne okurken malum, öğrencinin hem düzgün okumasına, hem tecvidli okumasına hem de mahreçlere dikkat ederek okumasına göre puan veriyoruz. Her öğrenciye yarımşar sayfa Kur’an okutuyorum. Öğrenci Kur’an okurken az evvel bahsettiğim durumlarda yaptığı her hatayı eksi 3 puan olarak sayıyorum. Örneğin öğrenci 15 hata yaptı ise 15*3=45 / 100-45=55 puan şeklinde hesaplıyorum. Öğrenci hatasız fakat takıla takıla, heceleye heceleye okuduğunda da yine bu sisteme bir şekilde uyduruyorum. Ezberleri dinlerken de yine mahrecine, hatasız ve tecvidli okumasına dikkat ederek not veriyorum. Mecburen öğrencinin okuyuşunu puana çevirmek zorundayız. Benim yöntemim kısaca bu. “Şimdilik…”

Bazı arkadaşlar ve okullar ezberlerin tam verilmesine dikkat ediyor, tam olmazsa geçirmiyorlar. Haklılık payları var ama örneğin öğrenci Yasin suresinin 5 sayfasını vermiş, 6. sayfayı vermemiş; vermediği için de dersten kalmış. Bence öğrenciyi bu sebeple bırakmak yerine okumadığı yerler için notu eksiltilmeli. Bunu yaparken de tabi ilk sayfayı ezberleyip 5 sayfasını ezberlemeyen öğrenciyi de geçirelim demiyorum. Kazanım oranına bakmalı. Öğrenci yapması gerekenin yarısını yapmışsa yaptığı kadar puan vermeli. Hazırladığım çizelgeler bu duruma da çözüm sağlayacak kanaatindeyim.

Yarım sayfa bile ezber yapmamış öğrenciler malesef İHL’den mezun oluyor, yeri geliyor imamlık yapıyorlar. Bu duruma da dikkat ederek not vermeli diye düşünüyorum.

!!!GÜNCELLEME!!!

2014 yılında paylaştığım bu yazının üzerinden yıllar geçti. Müfredatta değişiklikler oldu. Öğrenciler değişti. Not verme yöntemlerimde ve çizelgelerde de elbette değişiklikler oldu. Şu ana kadar farklı sınıflarda kullandığım not çizelgelerini bir araya getirdim. İstediğinizi kendinize göre uyarlayıp kullanabilirsiniz. Hepsi ektedir. İncelemek ve indirmek için tıklayınız.

9 YORUMLAR

    • Notları girdiğinizde kendisi yüzdelerini alarak otomatik hesaplıyor. Biraz bakınca anlayabilirsiniz. Siz sadece yüzüne okuma ve ezber puanlarını gireceksiniz. O ortalamasını alacak.

  1. merhaba, eski çizelgeleride tekrar yükseleniz çok memnun olurum. Bir alışkanlık oldu sanırım. vazgeçemiyorum. yedek almadığıma üzüldüm :(

    • Hangi çizelge Dilek hanım? Paylaştığım linkte hepsi bir arada var. Yıllık planların da içinde olduğu çizelgeleri söylediniz sanırım. Onlar da linkte mevcut.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin