Ana Sayfa ÖĞRETMENLER İÇİN Kur’an Dersi Not Takip Çizelgeleri

Kur’an Dersi Not Takip Çizelgeleri

5

Mevcut not sistemiyle Kur’an dersinde not vermenin ne kadar zor olduğunu öğretmen arkadaşlar bilirlerdir. Aslında Kur’an dersi için “Çok iyi, iyi, orta, zayıf” gibi bir not sistemi olmalı. Öğrencinin Kur’ân okuyuşunu ve ezberlediklerini 100lük puan sisteminde değerlendirmek açıkçası beni çok rahatsız ediyor ama yapacak bir şey yok şu an için.

Bari e-okula gireceğim puanı daha objektif ve sistematik şekilde vereyim diye biraz kafa yordum ve her sınıf için excel formatında not verme çizelgesi hazırladım. Bunu yaparken de yıllık planı göz ardı etmek olmazdı. Yıllık planı da kendimce daha işlevsel hale getirerek böyle bir not verme çizelgesi hazırladım.

Hazırlamış olduğum not takip çizelgeleri sayesinde siz sadece not vereceksiniz; program e-okula gireceğiniz notu hesaplayacak.

Kur’an dersi öğretim programını incelediğimde her sınıf düzeyinde Kur’an’ı yüzüne okumaların ve ezberlenecek sure ve duaların ağırlılarının aynı düzeyde olmadığını gördüm. Bu sebeple hazırladığım çizelgede ezber ve yüzüne okumalarda yüzdelik oran her sınıf düzeyinde değişmektedir.

Gerekli açıklamları da çizelgelerin üzerine yaptım. Bir çıktısını alıp derste kullanırsınız. Daha sonra notları bilgisayar ortamındaki çizelgeye aktardığınızda notu kendisi hesaplar.

İşin not hesaplama kısmı böyle… Peki not verirken nasıl veriyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz derseniz, her ne kadar çok objektif olmasa da şöyle bir sistemle not veriyorum:

Yüzüne okurken malum, öğrencinin hem düzgün okumasına, hem tecvidli okumasına hem de mahreçlere dikkat ederek okumasına göre puan veriyoruz. Her öğrenciye yarımşar sayfa Kur’an okutuyorum. Öğrenci Kur’an okurken az evvel bahsettiğim durumlarda yaptığı her hatayı eksi 3 puan olarak sayıyorum. Örneğin öğrenci 15 hata yaptı ise 15*3=45 / 100-45=55 puan şeklinde hesaplıyorum. Öğrenci hatasız fakat takıla takıla, heceleye heceleye okuduğunda da yine bu sisteme bir şekilde uyduruyorum. Ezberleri dinlerken de yine mahrecine, hatasız ve tecvidli okumasına dikkat ederek not veriyorum. Mecburen öğrencinin okuyuşunu puana çevirmek zorundayız. Benim yöntemim kısaca bu. Şimdilik…

Bazı arkadaşlar ve okullar ezberlerin tam verilmesine dikkat ediyor, tam olmazsa geçirmiyorlar. Haklılık payları var ama örneğin öğrenci Yasin suresinin 5 sayfasını vermiş, 6. sayfayı vermemiş; vermediği için de dersten kalmış. Bence öğrenciyi bu sebeple bırakmak yerine okumadığı yerler için notu eksiltilmeli. Bunu yaparken de tabi ilk sayfayı ezberleyip 5 sayfasını ezberlemeyen öğrenciyi de geçirelim demiyorum. Kazanım oranına bakmalı. Öğrenci yapması gerekenin yarısını yapmışsa yaptığı kadar puan vermeli. Hazırladığım çizelgeler bu duruma da çözüm sağlayacak kanaatindeyim.

Yarım sayfa bile ezber yapmamış öğrenciler malesef İHL’den mezun oluyor, yeri geliyor imamlık yapıyorlar. Bu duruma da dikkat ederek not vermeli diye düşünüyorum.

Yıllık planı da sizlerle paylaşıyorum. Birbirleriyle uyumludur. Çizelgelerde ve yıllık planda gözden kaçan, hatalı kısımlar olabilir. Bulursanız lütfen bildiriniz.

Kur’an Dersi Tüm Sınıflar Ders Takip Çizelgeleri

(2015 2016 IHL KURAN DERSI YILLIK PLAN VE NOT CIZELGESI)
(51.4 KiB boyutunda, 12328 kez indirildi)

Sizin İçin Önerilerimiz

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here