Ana Sayfa GENEL FİLM/VİDEO GALERİSİ Film: “Minyeli Abdullah”

Film: “Minyeli Abdullah”

202
0

Mısır’ın kan ağladığı şu günlerde Minyeli Abdullah filmini tekrar izlemek gerektiğini düşünüyorum.

Hekimoğlu İsmail’in 1967’de yazdığı Minyeli Abdulah adlı kitabın 1989 yılında Yücel Çakmaklı tarafından sinemaya çevrilmiş hali.

Hekimoğlu İsmail, her ne kadar Mısır’dan bahsetse de ülkemizdeki bir zamanlar yaşanan buhranlı dönemi anlatmış.

Evde Kur’an ve dinî kitap bulundurmanın, dinî sohbetlere katılmanın irtica ve suç sayıldığı o dönem malesef çok uzakta değil.

Başrol oyuncusu CHP milletvekilliği yapan Berhan ŞİMŞEK. Kendisi yaşam tarzı ve fikirleri açısından film ile uzaktan yazkından alakası olmasa da oyunculuk açısından iyi iş çıkarmış. Filmde Minyeli Abdullah’ın eşi Sevde’yi de Perihan SAVAŞ canlandırıyor.

Filmin özeti:

İyi bir Müslüman olan Abdullah yaptığı çalışmalardan dolayı bir sohbet bahanesiyle tutuklanır. Gizli cemiyet kurarak devlete ihanet ettiği iddiasıyla idamı talep edilir. Eşi de çevresinin baskısına dayanamayarak Abdullah’tan ayrılmak zorunda kalır. ‘Minyeli Abdullah’ çağımız insanının en temel problemi olan yabancılaşmayı işleyen teması ile bütün zamanların en iyi filmleri arasında yer almayı bence hak ediyor.

Film linki: https://www.youtube.com/watch?v=DX3fnBH_ZKw

Her ne kadar bu bölüm kadar tad vermese de filmin devamı olan Minyeli Abdullah 2 filmini de izleminizi tavsiye ederim. İzlemek için tıklayınız.