Ana Sayfa KUR'AN-I KERİM EZBERLENECEK AŞIRLAR Bakara 285-286 (Âmene’r-rasûlü)

Bakara 285-286 (Âmene’r-rasûlü)

0

Âmene’r-rasûlü nedir?

Yatsıdan sonra okunan “amene’r-rasûlü” diye bildiğimiz ayetler Bakara Suresi’nin 285 ve 286. ayetleridir. Âmene’r-rasûlü okumanın fazileti hakkında Peygamberimizden gelen hadisler vardır.

Âmene’r-rasûlü ile ilgili hadisler:

“Bakara sûresinin sonunda iki ayet vardır. Kim bunları okursa (dünya ve âhiret maksatları için veya o gecede okuyacağı Kur’ân için) ona yeterlidir.” (Buharî, Fedâilu’l-Kur’ân 10)

“Yüce Allah Bakara sûresini iki âyetle nihayet vermiştir. Onları okuyana mükâfatını Arş-ı Âlâdaki hazinesinden verecektir. Onları öğrenin, hanımlarınıza ve çocuklarınıza öğretiniz.”

“Cenab-ı Hak yeri ve göğü yaratmazdan bin sene önce bir kitap yazdı. O kitaptan iki âyet indirdi. O âyetlerle Bakara sûresine nihayet verdi. O âyetler bir evde üç gece okunursa, o eve şeytan yaklaşmaz.” (Tirmizî, Sevâbu’l-Kur’ân 4)

Âmene’r-rasûlü Dinle:

İshak Danış Âmene’r-rasûlü Dinle:

Bakara Suresi 285-286 Meal

285. Peygamber, Rabb’i tarafından kendisine indirilene iman etti, müminler de (iman ettiler). Hepsi Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettiler. “Allah’ın peygamberleri arasında ayrım yapmayız. İşittik, itaat ettik. Rabbimiz, affına sığındık! Dönüşümüz sanadır.” dediler.

286. Allah hiç kimseyi güç yetiremeyeceği bir şekilde yükümlü tutmaz. Herkesin yaptığı iyilik kendi yararına, işlediği kötülük de kendi zararınadır.

Ey Rabbimiz! Eğer unuttuk veya kasıtsız olarak yanlış yaptıysak bundan dolayı bizi sorumlu tutma.

Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme!

Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmeyeceği sorumluluklar da yükleme!

Affet bizi, bağışla kusurlarımızı, merhamet et bize!

Sen bizim Mevlamızsın. Kâfir topluluklara karşı yardım et bize!

Sizin İçin Önerilerimiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin