Ana Sayfa GENEL FAYDALI PROGRAMLAR Bulmaca Hazırlama Programı: Eclipse Crossword

Bulmaca Hazırlama Programı: Eclipse Crossword

5942
0

En kısa ve kolay yoldan bulmaca hazırlamak için yaptığım araştırmalar ve bulduğum yöntemleri sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.

Daha önceki yazımda “The Teachers Corner” adlı internet sitesi üzerinden online bulmaca hazırlama yöntemini anlatmıştım. Bu yazımda Eclipse Crossword programını anlatacağım.

Eclipse Crossword, ücretsiz olmasının yanında kullanımı kolay bir program. Windows kullananlar için Microsoft Store üzerinden indirmek mümkün olduğu gibi, programın web sitesinden indirip kurmak da mümkün.

Aşağıda kullanımını anlatacağım bu programla çıktı alıp öğrencilere dağıtabileceğiniz bulmacalar hazırlamanın yanında online olarak çözülebilir bulmacalar hazırlamak da mümkün olacak.

Dili İngilizce olan programda gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra bulmaca çıktısını Türkçe olarak almak mümkün. Resimlerle kısaca programın kullanımını anlatalım.

Programı açtığınızda karşınıza ilk olarak böyle bir ekran geliyor. İlk seçeneği işaretlediğinizde yeni bir bulmaca hazırlamaya başlat demiş oluyorsunuz. İkinci seçenekte ise daha önce hazırlanıp kaydedilmiş bir bulmacayı açma seçeneği var. Next diyerek devam ediyoruz.

Burada da ilk seçenekte “yeni bir kelime listesi hazırla”, ikinci seçenekte ise “daha önce hazırlanıp kaydedilmiş kelime listesini aç” seçenekleri var.

  • Word: Bulmacada kullanacağımız kelime
  • Clue for his word: Kelimeye ait ipucu
  • Remove word: Eklenen kelimeyi listeden kaldırır.
  • Tools(seçenekler): Tıkladığımızda daha önce hazırlanıp kaydedilmiş bir kelime ve ipucu listesi varsa onu açmamıza yarar.
  • Kelimeyi ve ipucunu ilgili alanlara yazdıktan sonra “add to woord list” diyerek kelimeleri ekliyoruz.

Next diyerek sonraki ekrana geçtiğimizde bulmacamıza bir isim veriyoruz. Boşlukları istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz.

Next diyerek sonraki ekrana geçtiğimizde bulmacanın boyutlarını ayarlama ekranı bizi karşılıyor. Çok büyük olmasına gerek yok. 15×15 ya da 20×20 yeterlidir.

Sonraki ekranda kelimeleri yerleştirerek bulmacayı hazırlıyor. Yerleşimi beğenmezseniz “make another puzzle like this one” seçeneğine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

İPUCU: Soldan sağa ve yukardan aşağıya birbirlerine yakın sayıda kelime olmasını tercih edin. Bu sayede çıktı alacağınız zaman sayfaya yerleşim konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Son ekranda bulmacayı kaydetme, yazdırma ve online olarak yayınlama seçeneklerini sunuyor.

“Save crosword” sekmesinde daha sonra kullanmak için bulmacayı ve kelime hazinesini kaydedebilirsiniz.

“Print crossword” sekmesinde boş, dolu, kelime hazineli veya kelime hazinesiz şekilde seçenekleri belirleyerek pdf formatında kaydetmeniz mümkün.

“Share online” sekmesi, bulmacayı online olarak çözmek için paylaşma imkanı sunuyor. “Share online” seçeneğine tıklayarak kaydettiğiniz bulmacayı programın kendi sitesinde online şekilde yayınlayabilir ve çözebilirsiniz. Alttaki seçeneklerde “Interactive With JavaScript” seçeneği bize html dosyası olarak kaydetmemize ve tıkladığımızda internet tarayıcımız üzerinden bulmacayı çözmemize imkan sunuyor. Web siteniz varsa dosyayı sitenize atıp online olarak çözülmesini sağlayabilirsiniz. Kaydettiğiniz html dosyası ile internet olmadan da bulmacayı çözdürebilirsiniz tabi ki.

“Empty grid and clues” seçeneği de çıktı almanın bir yolu. Bulmacayı ve sorularını boş bir şekilde html dosyası olarak kaydetmenizi sağlıyor. Kaydettiğiniz dosyayı internet tarayıcınız ile açtığınızda karşınıza çıkan ekranı yazdırmak ya da pdf olarak kaydetmek mümkün.

Programla alakalı genel olarak söyleyebileceklerim bunlar. Eclipse Crossword, kullanımı oldukça kolay bir programdır. Deneme yanılma yoluyla çok rahat öğrenirsiniz. Eclipse Crossword ile hazırladığım bir bulmaca örneğini ŞURADAN inceleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuşumdur. Takıldığınız yerde yardımcı olmaya çalışırım.

Bulmaca hazırlamanın kolay yollarını anlatmaya devam edeceğiz. Bir sonraki yazımda bulmaca hazırlama yöntemlerinden bir başkası olan adlı Crossword Forge adlı programı anlattım. Her programın artı ve eksileri var elbette. Kullanımı oldukça kolay olan bu programa da bir bakmanızda fayda var diye düşünüyorum. İncelemek için TIKLAYIN.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin