Ana Sayfa ÖĞRETMENLER İÇİN Online Bulmaca Hazırlama

Online Bulmaca Hazırlama

2245
2

Öğretmen arkadaşlar için oldukça faydalı olacağını düşündüğüm bir internet sayfasından bahsedeceğim bu yazımda sizlere.

Derste kullanabileceğim bulmacalar hazırlamayı düşünüyordum ve bunun için araştırma yapıyordum. Karşıma yabancı bir site denk geldi. İsmi “the teachers corner” yani “öğretmen köşesi”. Bir öğretmenin hazırladığı anlaşılıyor.

Bu sitede online olarak harika bulmacalar hazırlayabiliyorsunuz.

Siteyi açtığınızda deneme yanılma yoluyla ne nasıl yapılır anlayabilirsiniz. Zaten çok bir ayrıntısı yok, oldukça kolay. Bulmacaya başlık veriyorsunuz, bulunması istenen kelimeyi ve yanına açıklamasını yazıyorsunuz (45 kelimelik bulmaca hazırlayabilirsiniz). En sonunda da “make crossword puzzle” diyorsunuz. Devamında gelen sayfada yazı tipini değiştirebilirsiniz, across/down yazan yerleri yukarıdan aşağıya/solda sağa şeklinde değiştirebilirsiniz, öğrencinin ismini yazacağı bir alan belirleyebilirsiniz. Dilerseniz resim falan da ekleyebiliyorsunuz. Düzenlemeler bittikten sonra “create pdf” diyorsunuz ve hepsi bu kadar. Hiçbir programla uğraşmadan online olarak pdf şeklinde bulmaca hazırlamış oluyorsunuz.

Tabi sitede sadece çengel bulmaca yok. Kelime bulmaca, eşleştirme, boşluk doldurmaca, labirent oluşturma gibi etkinlikler de var. Takvim falan da hazırlayabiliyorsunuz. İşinizi görecek cinsten bir site.

Anlamadığınız veya takıldığınız yerlerde dilerseniz yardımcı olurum. Ama lütfen rica ediyorum dersi kuru kuru geçirmeyin, bulmaca gibi etkinliklerle renklendirin dersinizi. Siz de bulmaca hazırlayın. Emin olun yapabilirsiniz. Hazırladığınız bulmacayı iletişim formundan bize gönderebilirsiniz. Seve seve paylaşırız. Haydi kolay gelsin.

Siteye erişmek için tıklayınız.

2 YORUMLAR

    • Merhaba;
      10 sorudan sonra sağ alt köşede “add more lines” seçeneği var. Yani daha fazla soru ekleyebiliyorsunuz(30 soruya kadar)
      Umarım yardımcı olmuşumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin