Ana Sayfa KUR'AN-I KERİM TECVİD Kur’an Okuyuş Şekilleri (Hızları)

Kur’an Okuyuş Şekilleri (Hızları)

1587
0

Kıraat; Kur’ân-ı Kerim’i tecvîd kurallarına ve tekniğine uygun olarak okumak demektir Kur’ân-ı Kerim, üç mertebe üzere okunur: Bunlar; tahkîk, tedvir ve hadr’dır.

1. Tahkîk: En ağır okuma şeklidir. Yavaş yavaş, manayı düşünerek, her harfin hakkını vererek, bütün tecvit kurallarına uyarak, ruhsatları kullanmadan (mesela medd-i munfasılı da 4 elif uzatarak) okumaktır. Hız bakımından kıratın en yavaş şeklidir.

2. Tedvîr: Sözlükte bir şeyi döndürüp çevirmek ve daire şeklinde yapmak denektir. Tecvid ilminde, Tahkik ile Hadr arasında orta süratte bir okuyuş demektir. Tedvîr ile okuyuşta; medd-i tabiî 1 elif, medd-i lîn 2 elif, medd-i muttasıl, medd-i munfasıl, medd-i ârız 3’er elif; medd-i lâzım ise 4 elif miktarı uzatılarak okunur. Okurken mana düşünülür.

3. Hadr: Sözlükte bir şeyi hızlıca yapmak, acele etmek anlamına gelir. Süratli okuma şeklidir. Hatim indirenler, cüz okuyanlar bu okuyuşu tercih ederler. Medd-i muttasıl 2 elif ve medd-i lâzım 3 elif uzatılarak okunur. Bu ikisinin dışında kalan diğer medler ise 1 elif miktarı uzatarak okunur.

Bütün okuyuş usullerinde ihfa, iklab ve ğunneli idğamlar, bir harfin okunuşundan çok, iki harfin okunuşundan az yani bir elif miktarına yakın tutularak okunurlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin