Ana Sayfa AÇIK ÖĞRETİM İHL SIKÇA SORULAN SORULAR Açık İHL’den mezun olabilmek için şartlar nelerdir?

Açık İHL’den mezun olabilmek için şartlar nelerdir?

6276
14

#Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nden mezun olabilmek için şartlar nelerdir?

Açık öğretim imam hatip lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki şartların tamamı gerçekleşmelidir:

 1. Yüz yüze eğitimi tamamlamak
 2. Alan kredisini tamamlamak
 3. Toplam krediye ulaşmak
 4. Açık öğretim lisesinde en az 8 dönem okumuş (kayıt yenilemiş) olmak
 5. Zorunlu dersin kalmaması

Bu 5 şartın biri bile eksik olursa öğrenci Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nden mezun olamaz.

Bir öğrencinin mezun olabilmesi için gerekli krediler 2019-2020 itibariyle şu şekildedir:

 • Yüz yüze derslerden alınacak kredi toplamı: 70
 • Yüz yüze ve uzaktan “alınması gereken” toplam alan kredisi: 96
 • Yüz yüze ve uzaktan “başarılması gereken” toplam alan kredisi: 90
 • Tüm derslerden ulaşılması gereken toplam kredi: 212

Bir ortaöğretim kurumundan (lise ve dengi okul) mezun olarak Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıt yaptıran öğrenciler, aynı şartları taşıyan en az 8 (sekiz) kişiden bir grup oluşturulması ve mevzuata göre yüze yüz eğitim derslerinin yoğunlaştırılmış program uygulanarak alınmış olması şartıyla en az 4 (dört) yüz yüze eğitim döneminde (2 yılda) tamamlayabilirler. Bununla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ.

Açık öğretim imam hatip lisesi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Okur, yazar, düşünür, paylaşır, imam hatip sevdalısı bir muallim...

14 YORUMLAR

 1. Selamun aleykum ben yeni başlamayı düşünüyorum ama pek bilgim yok Hocam size sormak istedim. Açık imam-hatip’den kaç krediyle hangi meslekler edilinebilir ? Tercümanlık vb meslek edilinir mi ? Okuyup bitirmek en fazla kaç yıla kadar sürer ?

 2. Selamün aleyküm, az önce attığım sorunun yanında başka sorum daha var.
  Görsel\ Müzik\Beden dersi gibi dersler sisteme geçirilir mi? Teşekkür ederim.

 3. Selamün aleyküm, fen programı uygulayan imam hatip anadolu lisesinde okuyorum. 12.Sınıfa geçtim. Açıköğretime geçmem halinde kaç kredim olur? En azından mezun olmam için yeterli olur mu? Okulda görmem gereken dersler nelerdir? Mezun olma süremin uzamasından korkuyorum. Bu konuda bilgilendirebilir misiniz? Ayrıca açıköğretim sistemine notlarım geçirilirken karne notuna mı, sınav notuma mı bakılacaktır? Teşekkür ediyorum.

  • Aleyküm selam kızım. Önce tavsiyemi söyleyeyim sonra sorunu cevaplayayım. Tavsiyem: 12’ye kadar okuduğun okulla ilgili herhangi bir sıkıntın yoksa 12. sınıfı da orada oku, oradan mezun ol. Üniversite sınavına girecek olman seni açık liseye yönlendirmesin. Bir şey biliyorum da söylüyorum. Tavsiyemi dikkate al lütfen. Ben mutlaka geçeceğim diyorsan sorunu cevaplayayım: 9. sınıftan itibaren gördüğün ve sene sonu 45 üstü notla geçtiğin tüm dersleri geçmiş olacaksın. 45 altı alıp kaldığın ders varsa onları da telafi sınavları ile halledersin. Alttan dersin yoksa son sınıf derslerini açıktan okumuş olacaksın, bu kadar. Açık lise imam hatibin örgün imam hatiple farkı açıktan olması yani bazı dersleri yüz yüze bazı dersleri sadece sınavlarına girerek görmüş olman. Şimdiye kadar gördüğün ve geçtiğin tüm dersler sisteme girilir. Fakat müzik beden gibi açık öğretimde yeri olmayan derslerin kredisi işe yaramaz diyebiliyorum.

   • Cevapladığınız için teşekkür ederim. Neden öyle düşünüyorsunuz? Ne kadar araştırırsam araştırayım açıköğretime geçmenin daha avantajlı olduğunu görüyorum. Gerek vakit, gerek puan gerek de zihinsel ve bedensel sağlık bakımından. Çalışma displinim var çok şükür ve 11.Sınıfta evde nasıl ders çalışılması gerektiğini aşağı yukarı anladım. Beden’in kredisi hesaplanmaz dediniz ama puanı dipolamaya yansır mı en azından? Ve zorunlu dersler (ortak veya alan) dışında kredi toplamam için seçmeli ders seçmek zorunda kalacak mıyım? Hiçbir dersten kalmadım daha önce onu da belirteyim.

    • Açık öğretimin avantajlı olduğunu düşünüyorsan sen bilirsin. Kredileri çok düşünme. Beden dersinin çok bir önemi yok. Kredi olarak yansır mı emin değilim. Yansımazsa seçmeli ders alarak kredi tamamlarsın. Açık liseye geçtiğinde çok zorlanacağını ve okulu uzatma gibi bir durumla karşılaşacağını sanmıyorum. Açık lise aklı başında öğrenciler çok çok kolaydır. Tercih senin…

 4. Selamun aleyküm Hocam. Yaşı “18 üst olan kişiler” imam hatibe kayıt olsa yılda 3 dönemden ortak dersleri iki buçuk yılda (8 donem) bitirebilir. Aynı durum alan dersleri için de geçerli mi? İki buçuk yılda imam hatip alan derslerini de bitirip mezun olabilir mi? Teşekkürler.

  • Sadece lise mezunlarına hızlandırılmış imam hatip fark derslerini okuma imkanı sunulmuştur. Yaşı 18 üstü olanlar için evet ek dönem açılıyor fakat uzaktan dersler için. Yüz yüze görülmesi gereken dersler 4 yılda (8 dönemde) biter. İmam hatip açık lise okuyanlar aynı örgün öğretim gibi 4 yılda mezun olurlar. Ek dönemlerin yüz yüze derslere bir katkısı yoktur.

   • Teşekkür ederim. Bir soru daha soracağım: ortak dersleri (8 dönemi) biten kişi her ne kadar yüz yüze devam etse de kpss sınavlarına girebilme hakkI kazanır mı? Yani 8 dönemi bitirmemiz bize o hakkı verir mi?

    • KPSS’ye başvuru yapılırken durum belirtilir, öyle girilir zaten. Son sınıf öğrencileri mezuniyet aşamasında olduklarını belirterek KPSS’ye girebilir, mezun olduktan sonra puanını kullanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin