Ana Sayfa AÇIK ÖĞRETİM İHL SIKÇA SORULAN SORULAR Açık İHL’den mezun olabilmek için şartlar nelerdir?

Açık İHL’den mezun olabilmek için şartlar nelerdir?

10753
25

#Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nden mezun olabilmek için şartlar nelerdir?

Açık öğretim imam hatip lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki şartların tamamı gerçekleşmelidir:

 1. Yüz yüze eğitimi tamamlamak
 2. Alan kredisini tamamlamak
 3. Toplam krediye ulaşmak
 4. Açık öğretim lisesinde en az 8 dönem okumuş (kayıt yenilemiş) olmak
 5. Zorunlu dersin kalmaması

Bu 5 şartın biri bile eksik olursa öğrenci Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nden mezun olamaz.

Bir öğrencinin mezun olabilmesi için gerekli krediler 2019-2020 itibariyle şu şekildedir:

 • Yüz yüze derslerden alınacak kredi toplamı: 70
 • Yüz yüze ve uzaktan “alınması gereken” toplam alan kredisi: 96
 • Yüz yüze ve uzaktan “başarılması gereken” toplam alan kredisi: 90
 • Tüm derslerden ulaşılması gereken toplam kredi: 212

Bir ortaöğretim kurumundan (lise ve dengi okul) mezun olarak Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıt yaptıran öğrenciler, aynı şartları taşıyan en az 8 (sekiz) kişiden bir grup oluşturulması ve mevzuata göre yüze yüz eğitim derslerinin yoğunlaştırılmış program uygulanarak alınmış olması şartıyla en az 4 (dört) yüz yüze eğitim döneminde (2 yılda) tamamlayabilirler. Bununla ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ.

Açık öğretim imam hatip lisesi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

25 YORUMLAR

 1. Hocam iyi günler bir sorum olacaktı, ihl de 2.5 yılda (18 yaş üstü olduğum icin) ortak dersleri bitirdim, ama yuzyuze dersler için 4 yıla tamamlamam gerekiyor, sorum şu ben önümüzdeki dönemlerde secmeli ders alarak diploma notumu yükseltebilir miyim? yoksa secmeli aldığım derslerden dolayı ders sayısı çoğalınca ortalama düşer mi?

 2. Hocam 18 yaş üstü olanların mezuniyet şartı 5 döneme düşürüldü. Bu, alan dersleri/yüz yüze dersleri için de geçerli mi yoksa yine 4 yıl zorunlu devam mı?

 3. Selamun aleykum. Benim zorunlu dersim bitti, 8 donem bitti, 212 krediden fazla kredim var, imam hatip lise okuyorum, açıktan bu son dönemim, alan kredim 92 94 arası oluyor. Mezun olur muyum?

    • Meb sitesinde şunlar yazılı
     Mezuniyet şartlarım nelerdir? Hangi durumda mezun olabilirim?

     Ortaokul diploması ve ara sınıftan gelerek tasdikname ile Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıt olan öğrencilerin mezun olabilmeleri için; zorunlu dersinin kalmaması, başarılması gereken en az 90 alan kredisi ile birlikte toplamda 212 krediyi alması, yüz yüze eğitimi ve gerekli dönem şartını tamamlaması durumunda mezun olabilir. Lise diploması ile gelenler ise 96 kredilik alan derslerinin tamamını alarak 90 kredisini başarması ve yüz yüze eğitimimi tamamlaması durumunda mezun olabilirler.

     İmam hatip liselerinin ara sınıflarından gelerek Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıt yaptıran öğrencilerin, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinden mezun olabilmeleri için diğer şartları (kredi, dönem) taşısalar dahi Açık Öğretim İmamHatip Lisesinde en az bir dönem sınava katılmaları gerekmektedir. Zorunlu dersleri olmasa dahi en az bir seçmeli dersten sınava girmeleri gerekmektedir.

 4. Selamun aleykum ben yeni başlamayı düşünüyorum ama pek bilgim yok Hocam size sormak istedim. Açık imam-hatip’den kaç krediyle hangi meslekler edilinebilir ? Tercümanlık vb meslek edilinir mi ? Okuyup bitirmek en fazla kaç yıla kadar sürer ?

 5. Selamün aleyküm, az önce attığım sorunun yanında başka sorum daha var.
  Görsel\ Müzik\Beden dersi gibi dersler sisteme geçirilir mi? Teşekkür ederim.

 6. Selamün aleyküm, fen programı uygulayan imam hatip anadolu lisesinde okuyorum. 12.Sınıfa geçtim. Açıköğretime geçmem halinde kaç kredim olur? En azından mezun olmam için yeterli olur mu? Okulda görmem gereken dersler nelerdir? Mezun olma süremin uzamasından korkuyorum. Bu konuda bilgilendirebilir misiniz? Ayrıca açıköğretim sistemine notlarım geçirilirken karne notuna mı, sınav notuma mı bakılacaktır? Teşekkür ediyorum.

  • Aleyküm selam kızım. Önce tavsiyemi söyleyeyim sonra sorunu cevaplayayım. Tavsiyem: 12’ye kadar okuduğun okulla ilgili herhangi bir sıkıntın yoksa 12. sınıfı da orada oku, oradan mezun ol. Üniversite sınavına girecek olman seni açık liseye yönlendirmesin. Bir şey biliyorum da söylüyorum. Tavsiyemi dikkate al lütfen. Ben mutlaka geçeceğim diyorsan sorunu cevaplayayım: 9. sınıftan itibaren gördüğün ve sene sonu 45 üstü notla geçtiğin tüm dersleri geçmiş olacaksın. 45 altı alıp kaldığın ders varsa onları da telafi sınavları ile halledersin. Alttan dersin yoksa son sınıf derslerini açıktan okumuş olacaksın, bu kadar. Açık lise imam hatibin örgün imam hatiple farkı açıktan olması yani bazı dersleri yüz yüze bazı dersleri sadece sınavlarına girerek görmüş olman. Şimdiye kadar gördüğün ve geçtiğin tüm dersler sisteme girilir. Fakat müzik beden gibi açık öğretimde yeri olmayan derslerin kredisi işe yaramaz diyebiliyorum.

   • Cevapladığınız için teşekkür ederim. Neden öyle düşünüyorsunuz? Ne kadar araştırırsam araştırayım açıköğretime geçmenin daha avantajlı olduğunu görüyorum. Gerek vakit, gerek puan gerek de zihinsel ve bedensel sağlık bakımından. Çalışma displinim var çok şükür ve 11.Sınıfta evde nasıl ders çalışılması gerektiğini aşağı yukarı anladım. Beden’in kredisi hesaplanmaz dediniz ama puanı dipolamaya yansır mı en azından? Ve zorunlu dersler (ortak veya alan) dışında kredi toplamam için seçmeli ders seçmek zorunda kalacak mıyım? Hiçbir dersten kalmadım daha önce onu da belirteyim.

    • Açık öğretimin avantajlı olduğunu düşünüyorsan sen bilirsin. Kredileri çok düşünme. Beden dersinin çok bir önemi yok. Kredi olarak yansır mı emin değilim. Yansımazsa seçmeli ders alarak kredi tamamlarsın. Açık liseye geçtiğinde çok zorlanacağını ve okulu uzatma gibi bir durumla karşılaşacağını sanmıyorum. Açık lise aklı başında öğrenciler çok çok kolaydır. Tercih senin…

 7. Selamun aleyküm Hocam. Yaşı “18 üst olan kişiler” imam hatibe kayıt olsa yılda 3 dönemden ortak dersleri iki buçuk yılda (8 donem) bitirebilir. Aynı durum alan dersleri için de geçerli mi? İki buçuk yılda imam hatip alan derslerini de bitirip mezun olabilir mi? Teşekkürler.

  • Sadece lise mezunlarına hızlandırılmış imam hatip fark derslerini okuma imkanı sunulmuştur. Yaşı 18 üstü olanlar için evet ek dönem açılıyor fakat uzaktan dersler için. Yüz yüze görülmesi gereken dersler 4 yılda (8 dönemde) biter. İmam hatip açık lise okuyanlar aynı örgün öğretim gibi 4 yılda mezun olurlar. Ek dönemlerin yüz yüze derslere bir katkısı yoktur.

   • Teşekkür ederim. Bir soru daha soracağım: ortak dersleri (8 dönemi) biten kişi her ne kadar yüz yüze devam etse de kpss sınavlarına girebilme hakkI kazanır mı? Yani 8 dönemi bitirmemiz bize o hakkı verir mi?

    • KPSS’ye başvuru yapılırken durum belirtilir, öyle girilir zaten. Son sınıf öğrencileri mezuniyet aşamasında olduklarını belirterek KPSS’ye girebilir, mezun olduktan sonra puanını kullanabilir.

   • Merhaba hocam ben lise bir ve ikiyi imam hatip lisesinde örgün okudum üçüncü sınıfta açık liseye geçiş yaptım haftasonları yüz yüze eğitim aldığım için okula gidiyordum tembellik ettim gitmek istemedim düz liseye kaydoldum sadece sınavlara giriyordum şuan düz lise mezunu oldum ben üç yıl imam hatip okudum dördüncü yıl düz liseye geçiş yapıp mezun oldum biraz araştırma yaptım tekrar imam hatip diploması almak için 2 yıl hızlandırılmış okumam gerekiyormuş yalnız ben üç yol imam hatip eğitimi aldığıma göre bir yılmı eğitim göreceğim yoksa iki yol hızlandırılmış olacakmış göreceğim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin