Ana Sayfa AÇIK ÖĞRETİM İHL SIKÇA SORULAN SORULAR Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

8
#Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün müdür?

Açık öğretim Lisesi’nden mezun olabilmek için 8 dönem okuma şartı vardır. Yüz yüze görülen dersler de zaten tıpkı örgün eğitim lisedeki gibi 4 yıl yani 8 dönem boyunca devam etmektedir. Fakat bunun da bir istisnası vardır. Şöyle ki;

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’ne kaydolmuş lise mezunları için ortak dersleri lise hayatında almış olmaları sebebiyle sadece imam hatip fark derslerini almak üzere hızlandırılmış bir eğitim verilebilir. 4 yılda bitirecekleri yüz yüze dersleri 2 yılda yani 4 dönemde bitirebilirler. Normalde bir dönem Arapça-1 okuyacaklar ardından ikinci dönem Arapça-2 okuyacaklardı. Bu kişiler için açılan hızlandırılmış kurs ile birinci dönem Arapça-1 ve 2, ikinci dönem ise Arapça-3 ve 4 okutulur. Yani bir senede 2 sınıf atlatılır. Ertesi yıl aynı şekilde birinci dönem Arapça-5 ve 6, ikinci dönem ise Arapça-7 ve 8. dersleri verilerek kişi mezun edilir.

Ders saati süreleri ise değişmez. Arapça-1 ve 2 dörder saat olduğu için birinci dönem gördükleri Arapça-1 ve 2’yi 8 saatlik ders süreleri içerisinde okurlar. Tabi bir de Kur’an-ı Kerim dersi var. O da aynı şekilde okunacağı için 4+4 de onu sayarsak haftalık görülen ders saati süresi 16 saati bulur. Bu sebeple okullar bu 16 saati birkaç güne yayarak işleyebilirler. Ders programının nasıl olacağı okullara bırakılmıştır. Bunun haricinde tüm derslerin en az 8 dönem boyunca yüz yüze okunması gerekmektedir.

Hocam ben lise mezunuyum. İmam hatip fark derslerini verip 2 yılda mezun olmak istiyorum. Benim için özel program yapılır mı?

Cevap: Malesef hayır. Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nde eğitime başlarken 8 kişilik grubun oluşması beklenir. Bu durum, hızlandırılmış sınıf açmak için de geçerlidir. Dolayısıyla hızlandırılmış grup ile 2 yılda imam hatip fark derslerini verebilmek için lise mezunu olan 8 kişinin aynı dönem başvurması gerekir. Grup açılamaz ise mezun olabilmek için diğer öğrenciler ile birlikte 8 dönem yani 4 yıl okumak gerekir. Ayrıca, lisede görülen kültür derslerini tekrar almaya gerek yoktur. Sadece imam hatip fark derslerinin sınavına girilir ve yüz yüze eğitim tamamlanır.

Peki, açılan gruptaki öğrenci sayısı ilerleyen zamanlarda sekizin altına düşerse ne olur? Sonraki dönemlerde yüz yüze eğitime devam edilir mi?

Cevap: Sekiz kişi ile başlayan grupta azalma olması eğitimin devamına engel teşkil etmez.

Sizin İçin Önerilerimiz

8 YORUMLAR

    • Açık öğretim imam hatip lisesine dönem arası geçiş yapamazsınız. Hızlandırılmış sınıf açılmadığı takdirde -ki o da sadece lise mezunlarına açılır- 4 yıldan önce bitmez.

    • Genellikle il merkezlerindeki okullarda olur. İlçelerde bu imkanı bulmanız çok zor. Hepsini tek tek arayıp sormanız gerekiyor.

  1. Hocam selamun aleyküm. Ben üniversite mezunuyum ama lise diplomanın imam hatip olmasını istiyorum. Derslerine girip İHL diploması alabilir miyim?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here