Ana Sayfa AÇIK ÖĞRETİM İHL SIKÇA SORULAN SORULAR Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

21329
143

#Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün müdür?

Açık öğretim Lisesi’nden mezun olabilmek için 8 dönem okuma şartı vardır. Yüz yüze görülen dersler de zaten tıpkı örgün eğitim lisedeki gibi 4 yıl yani 8 dönem boyunca devam etmektedir. Fakat bunun da bir istisnası vardır. Şöyle ki;

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’ne kaydolmuş lise mezunları için ortak dersleri lise hayatında almış olmaları sebebiyle sadece imam hatip fark derslerini almak üzere hızlandırılmış bir eğitim verilebilir. 4 yılda bitirecekleri yüz yüze dersleri 2 yılda yani 4 dönemde bitirebilirler. Normalde bir dönem Arapça-1 okuyacaklar ardından ikinci dönem Arapça-2 okuyacaklardı. Bu kişiler için açılan hızlandırılmış kurs ile birinci dönem Arapça-1 ve 2, ikinci dönem ise Arapça-3 ve 4 okutulur. Yani bir senede 2 sınıf atlatılır. Ertesi yıl aynı şekilde birinci dönem Arapça-5 ve 6, ikinci dönem ise Arapça-7 ve 8. dersleri verilerek kişi mezun edilir.

Ders saati süreleri ise değişmez. Arapça-1 ve 2 dörder saat olduğu için birinci dönem gördükleri Arapça-1 ve 2’yi 8 saatlik ders süreleri içerisinde okurlar. Tabi bir de Kur’an-ı Kerim dersi var. O da aynı şekilde okunacağı için 4+4 de onu sayarsak haftalık görülen ders saati süresi 16 saati bulur. Bu sebeple okullar bu 16 saati birkaç güne yayarak işleyebilirler. Ders programının nasıl olacağı okullara bırakılmıştır. Bunun haricinde tüm derslerin en az 8 dönem boyunca yüz yüze okunması gerekmektedir.

Hocam ben lise mezunuyum. İmam hatip fark derslerini verip 2 yılda mezun olmak istiyorum. Benim için özel program yapılır mı?

Cevap: Malesef hayır. Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nde eğitime başlarken 8 kişilik grubun oluşması beklenir. Bu durum, hızlandırılmış sınıf açmak için de geçerlidir. Dolayısıyla hızlandırılmış grup ile 2 yılda imam hatip fark derslerini verebilmek için lise mezunu olan 8 kişinin aynı dönem başvurması gerekir. Grup açılamaz ise mezun olabilmek için diğer öğrenciler ile birlikte 8 dönem yani 4 yıl okumak gerekir. Ayrıca, lisede görülen kültür derslerini tekrar almaya gerek yoktur. Sadece imam hatip fark derslerinin sınavına girilir ve yüz yüze eğitim tamamlanır.

Peki, açılan gruptaki öğrenci sayısı ilerleyen zamanlarda sekizin altına düşerse ne olur? Sonraki dönemlerde yüz yüze eğitime devam edilir mi?

Cevap: Sekiz kişi ile başlayan grupta azalma olması eğitimin devamına engel teşkil etmez.

Açık öğretim imam hatip lisesi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

143 YORUMLAR

  • Görülen dersler aynı dersler. Açık öğretim imam hatip lisesi diploması ile örgün eğitim imam hatip lisesi diploması arasında fark yoktur. Tıpkı örgün eğitim ilahiyat fakültesi diploması ile ilitam diploması arasında bir fark olmadığı gibi.

 1. selamun aleykum hocam
  açık öğretim imam hatip lisesi hızlandırılmış eğitim almak için nasıl ve nerelere
  baivuruda buluna biliriz
  cevabınızı bekliyorum ..

 2. Selamün aleyküm hocam bu sene yeni bir kanun çıktı yeni biliyorsunuz dur açık liseyi 18 yaş üstü 2 yılda bitirecek dendi bu kanun imam hatip içinde geçerli mi acaba

 3. Selamün aleyküm hocam.ilahyat önlisans bitmek üzere açık öğretim düzden mezun oldum.daha önce 3 yıl imam-hatip okumustum açığa aldım sonrasında düz olarak mezun oldum.suan tekrar imam-hatip fark dersleri verip mezun olmak istiyorum.yeterlilik sınavı için önlisans bitirmem yeterlimi yoksa imam hatip dende mezun olmam sartmi.İmam hatipden de mezun olmamı tavsiye edermisiniz.teşekkür ederim.Allahu Teala razı olsun

  • Sadece ilahiyat önlisansla din görevlisi olunmaz. Mutlaka imam hatip ve mümkünse ilahiyat fakültesi de bitirmiş olmalısınız. Önlisans sonrası DGS’ye girip ilahiyatı ve aynı zamanda yapabiliyorsanız imam hatibi bitirmeye çalışın.

 4. Merhaba hocam ben hızlandırılmış İHL kaydımı yaptım diyelim. Bu yıl zorunlu olan yüz yüze derslere katılamadım, gelecek sene o dersleri telafi edebilir miyim? Yani tekrar alabilir miyim o dersleri?

 5. Selamün aleyküm hocam ben açıktan liseyi bitirdim. Hızlandırılmış imam hatibe kayıt yapacağım da ben Arapça ve Kur’an derslerini daha önce kursta aldım. 4 sene yüz yüze derslere gelmesem sadece sınava gelsem olur mu?

 6. Hocam ben AÖL de okuyorum kredilerim tam zorunlu ders yok ama daha mezun yazmıyor AÖL sayfasında bu durumda ben hızlandırılmış imam hatibe kayıt yapabiliyor muyum

  • Lise diplomasını almış kişiler için bu imkan sağlanmaktadır. O da okulların imkanına ve oluşturulacak sınıfa bağlıdır.

 7. Hocam ben yazınızı okudum ama soracağım yine de. AOL imam-hatip lisesi okuyorum. 182 kredim var, 212 olacak insallah bu dönem. Hiç yüz yüze derslere gitmedim. Gidecek olsam ne kadar süre gitmem gerek? Bu derslere belli bir süre var mı, 1 2 3 sene vs gibi. Teşekkürler.

 8. 217 kredim var ortak ve alan derslerden, 11 sınıfa geçtim hızlandırılmış imam hatip okumak istiyorum avrupa yakasında hangi okullarda böyle sistem var.yardımcı olur musunuz okul ismi ile.

 9. Selamün aleykum hocam ben açık öğretimdeki bütün kredilerimi bitirdim 12. sınıfta son dönemde maalesef Arapça dersim kaldı onun yüzünden mezun olamadım. YKS’ye de girdim, tercih yapmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor? Sene sonuna kadar mezun olma gibi bir şansım var mı veya ihl den düz liseye mi geçsem, bu senem boş geçsin istemiyorum.

  • Üniversite tercihini yap. Alan kredin tamamsa mezun olursun merak etme. Bir yılın boşa gitmez. Tam değilse de telafi sınavı, tek ders sınavı vs. açarlar.

 10. Hocam benim kredim tam hatta fazla sadece alan kredisi 35 puanım kaldı 11/12 sınıfı hızlandırılış eğitimle vermek istiyorum ama hocam yok dedi belli ki okuduğum okulda yok acaba hangi okullarda var bu sistem nasıl öğrenebilirim ?

  • Hızlandırılmış eğitim sadece lise diploması olanlar içindir. Okuduğunuz yazıda da yorumlarda da yazıyor. Lise mezunu iseniz hızlandırılmış eğitim veren okulları bulup konuşabilirsiniz. Benim bilmem mümkün değil. Ben sadece bildiklerini paylaşan bir muallimim.

 11. Selamun Aleykum hocam. Açıköğretim düz lise mezunu kişi imamhatip mezunu olmak istiyor. İmam hatipi okurken aynı zamanda ilahiyat da okuyabilir mi?

 12. Selamün Aleyküm
  Hocam açık lise (ALAN YOK) mezunuyum imam olmak istiyorum ve ilahiyat okumaya cesaret edemiyorum çünkü orta okulda görmüş olduğumuz kültür derslerini unuttum. Liseyi de cemaatler açıktan okuttukları için sadece sınavlara girip çıktık yani sallayarak bitirdik. Bundan tevellüt normal liseyi bitirmişken hızlandırılmış imam hatip lisesinin fark derslerini verip imam olabilir miyim veya imam olabilmem için yüzde kaç şansım olur? Bir de beş yıl medrese eğitimi aldım. Vesselam

  • İmam hatip mezunlarından da imam alınmakta fakat kontenjan oldukça az. Hafızlık belgesi olanlar avantajlı. Hafızlık belgen yoksa imam olma şansın var ama az diyebilirim. KPSS+DHBT+Mülakat ile atanacağını da hatırlatırım.

 13. Hocam benim 10. dönemim toplamda 150 kredim var zorunlu dersleri geçtim ama alan kredim 34 bir tek alan kredilerim kaldı tahminen ne kadar sürede tamamlayabilirim?

  • Mezun olma şartları bellidir, ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz. Mevcut ve alınması gereken kredileri de sisteminizden takip edebilirsiniz.

  • Mezun olma şartları bellidir, ilgili yazımızdan okuyabilirsiniz. Mevcut ve alınması gereken kredileri de sisteminizden takip edebilirsiniz.

   • Selamün aleyküm hocam. Ben lise mezunuyum. 2 yılda mezun olacağım diye aol imam hatibe kaydoldum yeni. Sınıfımda lise mezunu kimse yok. Yazdıklarınız 2017’deymis hâlâ gecerli mi? Ben 4 yılda mı mezun olmak zorundayım? Yoksa başka yolu yok mu güncel koşullara göre?

  • Açık öğretim imam hatip lisesi okuyorsanız ve daha önce bir liseden mezun olmamışsanız(lise diplomanız yoksa) 4 yıldan önce açık öğretim imam hatip lisesini bitirmeniz mümkün değildir. Kalan 2 yılı hızlandırılmış alamazsınız.

 14. Hızlandırılmış imam hatip lisesi bakiyorm ama kimse açmıyor 5 kişi topladım nerdeyse arayanları da alsalar sınıf tamamlanıyor ama kimse açmıyor uzak yerlere yönlendiriliyor bir çözümü yok mu?

 15. Selamun aleyküm hocam ben örgün ihl okuyorum şuan 10. Sınıf bitecek 11 e geçecem. Hafızlıktan dolayı okula ara verdim. Yaşım 20 açık öğretim ihl ye geçiş yapsam 11 ve 12 yi aynı anda okuyup 1 sene kâr edebilir miyim

 16. Selamün aleyküm.
  Hocam ben düz lise mezunuyum.
  Aynı zamanda 7 yıllık arapça, fıkıh, tefsir, hadis, akaid, ilmi kelam vb. okudum.
  İmam Hatip alan derslerini hızlandırılmış olarak almak istiyorum ama yüz yüze derslere katılma imkanım yok sadece sınavlara girmeme yardımcı olurlar mı?

  • Tabi canım niye yardımcı olmasınlar. Hatta sınavlara bile katılmanıza gerek yok. Söyleyin ben bu dersleri gördüm diye, elinize direk imam hatip diplomasını bile verirler…
   Yahu kardeşim, tamam imam hatip liseleri eskisi kadar nitelikli okullar değil, verilen eğitim eskisi kadar mükemmel değil ama bu kadar da ayağa düşürmeyin bu okulları. Hem derslere katılma imkanım yok, hem de diplomasını alayım, ne güzel memleket. Okulun önünden geçenlere imam hatip diploması, derslere katılmadan ilahiyat önlisans diploması, uzaktan iki soru çözerek ilahiyat lisans diploması dağıtır olduk zaten. Okula gitmeden fen lisesi diploması vermezler, okula gitmeden, adam akıllı öğrenmeden tıp ve hukuk diploması vermezler. O diplomayı verirken de adamın burnundan fitil fitil getirirler. Yarım doktor candan, yarım hoca imandan eder diyoruz. İyi de din eğitimi tıp ve hukuk kadar önemli olmasına rağmen neden din eğitiminin suyunu çıkardık?
   Tavsiyem; size bedava imam hatip ve ilahiyat diploması verseler bile almayın. Hak etmeden elde ettiğiniz diplomaların dindeki karşılığını düşünün.

   • Böyle bir şey yok. Hafızlık belgesi sadece Kur’an dersinden devamsızlık muafiyeti sağlar. Ayrıca Kur’an dersini de sorumluluklarınızı yerine getirip geçmek zorundasınız. Yüz yüze derslere girmeden diploma almak diye bir şey yok…

 17. Hocam merhaba, açık öğretim imam hatip 11. sınıf okuyorum. Kültür derslerim bitti . Buna rağmen 3. dönem temmuz ayında olacak sınav için kayıt yenilemem gerekiyor mu acaba? Okul müdürümüz yüz yüze eğitimin bitmediği için 3. dönem kayıt yenilemem gerektiğini söyledi. Cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler hocam.

  • Temmuz ayındaki 3. dönem sınavına girmeyecekseniz kayıt yenilemenize ne gerek var? Sadece yüz yüze dersleriniz kaldıysa sene başı ve II. dönem başı yenilersiniz yeter.

 18. Hocam meslek lisesi mezunuyum, aynı zamanda ilahiyat(hazırlık sınıfı okuyorum), dhbt ye giremiyorum. İmam hatibin fark derslerini vermem mi daha mantıklı olur yoksa ön lisansı açıktan bitirmem mi?
  İkinci sorum fark derslerini vermem için nereye kayıt olmalıyım?

  • Bir değişiklik olmazsa sadece önlisans ile DHBT’ye giremezsiniz. İmam hatibi ya da ilahiyatı bitirmeniz şart. Yapabiliyorsanız ikisini birden bitirin. Olmazsa zaten ilahiyat okuyorsunuz, size yeter.

 19. Hocam ben düz lise + diğer ön lisans + ilahiyat ön lisans mezunuyum. KKÖ alımların için müracaat edebilir miyim? İmam Hatip lisesi şartı aranıyor mu?

  • Konuyla alakalı olmayan soruları DHBT gibi ilgili yazılarda sormanız daha güzel olur. Kur’an kursu öğreticisi alımlarında imam hatip lisesi mezunu olma şartı bulunmaktadır.

 20. Merhaba hocam. Açık öğretim ihl okuyorum. Yalnızca 2 yıl daha yüz yüze derslerim kaldı. Diğer alan derslerini verdim. Düz liseye geçiş yapıp mezun olabiliyorum. İlahiyat ön lisans başlasam sonra aynı anda imam hatip hızlandırılmış okuyabiliyorum sanırım. Peki hızlandırılmışa geçtiğimde alan derslerini tekrardan verecek miyim yoksa onlar gözükmeyip yalnızca yüz yüzey imi tamamlayacağım?

  • Açık öğretim imam hatibi bırakıp normal açık lise mezunu olmayı istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Alan değişikliği yaparsanız alan derslerinden ve yüz yüzeden aldığınız notlar silinir diye biliyorum. Düz lise diplomasını aldıktan sonra hızlandırılmış eğitime başlarsanız dokuzuncu sınıftan başlarsınız. Alan ve yüz yüze derslerini tekrar alırsınız. Tavsiyem: devam edin, sabredin, acele etmeyin, diploma alma değil ilim öğrenme derdine düşün. Çok okuyun, hem kendinize hem çevrenize faydalı olmayı hedefleyin. Zamanla her şey yoluna girer…

  • Kur’an kursu öğreticisi için aranan şartlar:
   B1) GRUP-1 için şartlar:
   *​İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,
   *Kur’an kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engeli bulunmamak,
   *Hafız olmak.
   B2) GRUP-2 için şartlar:
   *İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,
   *Kur’an kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engeli bulunmamak

 21. Hocam ben açık liseden imam hatibe geçiş yaptım. Şu an ikinci senemiz. Bir dönemde toplam kaç kredi alabiliriz yüz yüze derslerden? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 22. SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM
  AÇIK ÖĞRETİM DÜZ LİSE MEZUNUYUM. İMAM HATİP FARK DERSLERİ İÇİN KAYIT YAPTIRSAM NE KADAR SÜREDE MEZUN OLURUM ? AYRICA DAHA ÖNCEDEN FARK DERSLER İÇİN KAYIT YAPMIŞTIM AMA BİTİRMEDEN BIRAKTIM. ŞİMDİ BAŞVURU YAPSAM O ZAMAN GEÇTİĞİM DERSLERİ TEKRAR ALMAM GEREKİYOR MU ?
  TEŞEKKÜR EDERİM

  • Yazıda ve yorumlarda gerekli açıklama bulunmaktadır. Lise diploması almış 8 kişilik bir grup olmadığı sürece, imam hatip fark derslerinin 4 yıldan önce bitmesi mümkün değildir.

 23. Hocam kolay gelsin. Açık öğretim imam hatip lisesi okuyorum. Kalan tüm derslerim ikinci dönemin dersleridir. Bunları 1. dönemde alma imkanımız var mı?

 24. Selamün aleyküm hocam ben meslek lisesi mezunuyum. Hızlandırılmış açık öğretim imam hatip lisesi okumak istiyorum. Mezun olmam için kaç kredi almam lazım? Teşekkürler.

 25. Hocam merhaba, ben açık imam hatipte okuyorum. 18 yaş üstü iki yıl içinde bitirebilir yazıyor. Kafam çok karışık, aydınlatırsanız sevinirim.

  • Normal açık lisede okuyan 18 yaş üstü öğrenciler, ek sınavlarla ve her dersi geçip sonraki döneme ders bırakmamak kaydıyla en erken 2,5 yılda bitirebilme imkanları var. Ama açık imam hatipte okuyanlar için bu durum söz konusu değil. Öğrenci lise mezunu değil ise açık imam hatibi 4 yıldan önce bitiremez.

 26. Hocam ben imam hatip 4.sınıfa geçtim ama kayıt yaptıramadım.İmam hatipteki hoca ikincinci dönem senin kaydını yapıp hızlandırılmış eğitimle mezun olursun dedi ama tam net bir şey demedi benim kaydım olur mu ikinci dönem. Mezun olabilir miyim bu sene inşaAllah.

  • Normalde mümkün değil ama okulunuzda hızlandırılmış eğitim sınıfı var anlaşılan. Onların içine dahil edecek galiba. Kural dışı bir şey ama idare bilir tabi.

 27. Merhaba. Ben açık lise imam hatip 11. sınıf okuyorum. Toplam kredim 164. Bir senede bitirebilir miyim? Örgün okuma şansım var mı üniversiteyi?

 28. Hocam yaşım 20 açık öğretim ortaokul mezunuyum, açık öğretim imam hatip lisesine kayıt oldum. 18 yaşımı doldurduğum için açık öğretim imam hatip lisesini 4 yıldan az bir sürede bitirebilme imkanım var mı?

 29. İyi günler hocam ben liseye başlamadan 1 sene açıktan imamhatip okudum. Ama sonra örgüne geçtim 9. ve 10. sınıfları örgün okudum. Ama sağlık sorunlarımdan dolayı 11. sınıfi şimdi tekrar açıköğretim imamhatip lisesinde devam ediyorum. Dönem sayım örgün=4 Açıktan=3 Toplam 7 olarak gözüküyor. kredim 126 ben bu sene kredimi tamamlayıp ve 8 döneme tamamlarsam bu sene mezun olabilir miyim?

 30. Hocam ben ilahiyat önlisans mezunuyum. Şu an çocuk gelişimi okuyorum ve imam hatip mezunu olabilmek için ders almak istiyorum ama şöyle bir şey duydum, şimdi çocuk gelişimi okuduğum için imam hatibe yazılamıyor muşum. Böyle bir şey var mı? Eğer yazılabilme imkanım varsa ne yapmam gerekiyor?

  • Yazılabilirsiniz. Bir engel yok. Açık lise yeni kayıt dönemi içerisinde açık lise dersleri veren bir imam hatip lisesine gidip kaydolmalısınız. 9 Ekim 2020 tarihinde kayıtlar sona erdi.

 31. Hocam ben atanamamış edebiyat öğretmeniyim. 2 yıllık ilahiyat bitirdim. Ankara üniversitesi ilitamdan 4 yıllığı tamamlayacağım inşallah. Önümde dhbt sınavı var ve diyanet alım yapacak ama imam hatip lise çıkışlı olma şartı aranıyor. Acaba çok hızlandırılmış bir imam hatip eğitimi almamız mümkün mü? (Bir taraftan da ilahiyat 4 yıllık derslerine girdiğimi de tekrar belirtmek isterim)

  • Sevgili kardeşim. Edebiyat bölümünü de dışarıdan okuduğunuzu düşünüyorum. Çünkü yorumunuzdaki imla ve noktalama hatalarını düzeltmek zorunda kaldım. Sizin tabirinizle “çok hızlandırılmış” bir eğitim mümkün değil, olmamalı da. Doktor olmak için yıllarca süren bir emek isteniyorken din görevlisi olmak için 6 ay ya da 1 yıllık bir çalışma yeterli mi sizce? Daha nitelikli din görevlilerimizin olması için böyle bir uygulama yok çok şükür. Tavsiyem; acele etmeyin, bu son alım değil. Siz çalışmalarınıza sabırla ve ihlasla devam edin. Allah kapıları önünüze açacaktır. Selametle…

 32. Hocam hızlandırılmış imam hatip okuyan bir öğrenci birinci dönem dersleri başarmış ancak ikinci dönem derslerinde devamsızlık yapıp kalmış bunun durumu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler hocam

  • Bilmeyenler için detaylandıralım. Hızlandırılmış eğitimde birinci dönem dersleri demek 9. sınıf ya da 11. sınıf dersleri demek yani. Dolayısıyla 9. sınıfı okuyup ikinci dönem okuyacağı 10. sınıf derslerini okumadan sonraki sene 11. sınıftan başlamak mümkün mü, diye soruyorsunuz. Açık lisede birinci dönem dersinden devamsız olan bir öğrenci ikinci dönem o dersin devamını alamaz. Tabi bu ders bazında geçerli bir durum. Aynı durum hızlandırılmış eğitimde de geçerli olmalı, diye biliyorum. Yani 10. sınıfı okumadan 11’e geçilemez. Nasıl bir yol izlenir? Bir kere devamsızlık dolayısıyla okulunuz 1 yıl uzadı, o kesin. Sonraki yıl şayet yine hızlandırılmış eğitim açılırsa birinci dönem okumayıp ikinci dönemki gruba dahil olursunuz. Açılmazsa normal hızlandırılmış olmayan sınıfla devam edersiniz. İki dönemde de okuyup öyle bir üst sınıfa geçersiniz. Umarım anlatabilmişimdir.

 33. Selamun Aleyküm Hocam. Ben Açık öğretim lisesini bitirdim. 2 yıllık hızlandırılmış imam hatibi okumak istiyorum. İstanbul’da hangi okullar bu 2 yıllık eğitimi veriyor?

 34. Hocam ben açık öğretim ortaokulu mezunuyum. Açık öğretimden lise diploması almak istiyorum, yaşım 37.
  4 yıl uzun bir süre benim için. Lise diplomasını daha kısa bir sürede alabilir miyim?

  • AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNDEN MEZUN OLMA ŞARTLARI:
   Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri,
   Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri,
   Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması gerekmektedir.
   Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet yoktur. Türk Dili ve Edebiyatı dersi başarılması zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir.

   Yılda 2 kez(birinci dönem ve ikinci dönem) sınav olur. Yaşı 17 den büyük olanlar için Temmuz ayında ek sınav açarlar. Dolayısıyla 17 yaşından büyük olanlar yılda 2 yerine 3 sınava girdikleri için, alttan ders bırakmazlar ve çok çalışıp gayret ederlerse 8 dönemi 4 yıl yerine 2.5 yılda tamamlamış olur. Normal açık öğretim lisesinin 2,5 yıldan önce bitmesi; açık öğretim imam hatip lisesinin ise 4 yıldan önce bitmesi mümkün değildir.

 35. Hocam ben hızlandırılmış imam hatip okuyorum.Yüzyüze Kuranı kerim ve arapça dersi görüyorum ayriyeten bide açık lise sınavlarında fark derslerden(fıkıh,siyer,akaid vb..) sınava girdim.geçen dönem yani 1.dönem fark derslerin hepsinden geçtim tam 26 kredi aldım.2.dönem kayıt yaptım ama ders seçimi yapamadım daha doğrusu ders seçimi yazan yere basıyorum ama seçilecek ders yok.hızlandirmali 3 ve 4 okuyan arkadaşlarımda geçen sene hangi derslerden kalmışlarsa o dersleri tek seçebiliyorlar başka yeni ders görünmüyo.Acaba okuyacağım bu iki yılda sadece yüzyüze eğitim derslerini mi görücem yani açık lise sinavlarina hiç girmeyecek miyim? çünkü seçilecek hiç dersim yok.

  • Sisteme biz müdahale edemeyiz. Sistem hangi dersleri seçmenize müsaade ediyorsa onları seçebilirsiniz. Seçilecek ders yok ise yapacak bir şey yok. Demek ki olmaması gerekiyor.

  • merhaba. ben de İstanbul’da hızlandırılmış eğitim veren okulları araştırıyorum. Ancak bir türlü bu bilgiyi bulamıyorum. Siz hangi okulda buldunuz eğer İstanbul içindeyse?

 36. Hocam ben ilahiyat önlisans düz lise çıkışlıyım, açık imam hatibe kayıt oldum. Bana 4 yılda bitireceksin dediler. Merkezi aradım, 2 yılda bitireceksin dedi. 8 kişi grup olamadık, kaç yılda bitireceğim okulu?

  • Ankara’daki arkadaş neye göre 2 senede bitireceksin dedi bilmiyorum ama 8 kişilik bir grup oluşmadıktan sonra hızlandırılmış eğitim alamazsınız.

 37. Merhaba hocam, ben 2014 yılında aöl ihl ye kayıt yaptım ve sadece bir dönem sınava girdim. Şimdi yeniden devam etmek istiyorum ama şehir değişiklikliği nedeniyle yüz yüze eğitime katılma imkanım yok. Bulunduğum yerde de ihl yok, imam hatip ortaokul var sadece. Ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Yapabileceğiniz bir şey yok. İmam hatip mezunu olmak istiyorsanız en yakın nerede yüz yüze eğitim veren okul varsa oraya gideceksiniz. Yüz yüze eğitim almadan mezun olamazsınız.

 38. Hocam benim kredim 175, zorunlu ders sayım 12. Ders seçiminde hep zorunlu dersleri seçtim. Üniversiteyi örgün okumak istiyorum, dershaneye başlayacağım, kredi sıkıntım olmuyormuş. Ek sınavlarla ya da üniversiteye kaydımız oluyormuş ama imam hatipte 11. sınıfım. Tamamen bırakmak da istemiyorum. 11 ve 12. sınıfı hızlandırmak istiyorum. Sizce bu mümkün mü?

 39. Hocam geçen sene hızlandırılmış eğitime kayıt yaptım, 1 donem yüz yüze derslerimi verdim ama 2. dönem dondurdum. Bu yıl tekrar devam edeceğim. Nasıl olacak? 4. döneme geçtiğimde 2. dönemin derslerini de alabilir miyim?

  • Alttaki dersleri almadan üstteki dersleri alamazsınız. Tekrar hızlandırılmış eğitim açmışlarsa onlarla devam edersiniz, aksi takdirde hızlandırılmışa dahil olamazsınız.

 40. Selamünaleyküm hocam düz lisedeki ortak alan dersleri bitirdim kredileri i tamamladım yüz yüzede 2.sınıfı bitirdim 3 le 4 dü bu sene okuyabilir miyim 8 kişi bulsam

 41. Hocam selamun aleykum. 2 yılda imam hatibi hızlandırılmıs şekilde bitirmek için kayıtlar ne zaman başlıyor yada başladı mı bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  • Kayıtlar eylül başı gibi olur. Açık öğretimin sayfasından takip edebilirsiniz. Sadece lise mezunu olanlar imkanlar ölçüsünde 2 yılda bitirebilir. Onu da hatırlatmış olalım.

     • AÖL KAYIT YENİLEME NE ZAMAN YAPILACAK?

      AÖL iş takviminde yer alan bilgilere göre 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem AÖL yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos, 27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

      AÖL KAYIT YENİLEMEYE DAİR DİĞER DETAYLAR!

      2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos ile 27 ağustos tarihleri arasında yapılacak.

      – I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin açılması: 21 Ağustos 2019
      – I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin kapatılması: 18 Ekim 2019
      – I. dönem sınava giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 04 Aralık 2019

 42. Selamün aleyküm hocam ben açıköğretim lisesinde okuyorum 150 kredim var ,imam hatip lisesine geçmek istiyorum..Temel derslerden muaf olarak sadece imam hatip derslerini mi veririm yoksa dört sene daha sürer mi ?

 43. Hocam açık öğretim imam hatip 3e geçicem ortak kredilerimi tamamlayıp yüz yüze eğitimden ek ders alıp 3 yılda mezun olabilir miyim? Erken mezun olma şansım var mı?

  • Öyle bir uygulama yok maalesef. 11. sınıfın Arapça dersini okumadan 12. sınıfın Arapça dersini veya Kur’an dersini göremezsiniz.

   • Hocam ben açiktan iman hatip okuyorum ve yuz yuze egtim aliyorum ama daha once duz lise açiktan 3 donem okudum kredim yuksek erken mezun olabilirmiyim

 44. Hocam ben meslek lise mezunuyum imam hatip derslerini bitirmek istiyorum fakat işim sebebiyle okula gidip gelemiyorum açlıktan sınava girebilir miyim?

  • Peki Arapça, Kur’an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Hitabet ve Mesleki Uygulama gibi hocadan öğrenilmesi gereken dersleri nasıl öğreneceksin güzel kardeşim? Sadece sınava girip çıkarak diploma almak ve bu diploma ile meslek sahibi olmak doğru bir şey olmasa gerek. Bana kalırsa açık liseyi, açık üniversiteyi bile kaldırırım. Sadece sınava girerek doktor, hakim, savcı, avukat olmaya izin vermiyorlar. İmam hatip mezunu olmak bence bu mesleklerden bile önemli ve kıymetlidir. İşin hakkını vererek, çalışarak, tam anlamıyla öğrenerek okumanızı tavsiye ederim.

  • Yine normal son sınıfı örgün okuyormuş gibi bir yıl açıktan okuyacaksınız. Süre değişmez ama göreceğiniz dersler değişebilir. Okul idareniz size gerekli bilgiyi verecektir.

 45. Hocam selamun aleyküm. Ben üniversite mezunuyum ama lise diplomanın imam hatip olmasını istiyorum. Derslerine girip İHL diploması alabilir miyim?

   • Hocam ben de ilahiyat mezunuyum. Bir yıl kadar da imam hatipte okudum. Başvurduğum taktirde daha önce aldığım imam hatip fark derslerini saydırarak daha hızlandırılmış, iki yıldan daha az surede bitirme imkanım olur mu?

    • İmam hatipte okuduğunuz ve başarılı olduğunuz 9. sınıf meslek derslerini tekrar görmezsiniz. Sadece geri kalan üç yılın yüz yüze derslerini görmeniz gerekir. Hızlandırılmış eğitim farklı bir şey.

    • Hocam ben düz lise mezunuyum. İmam hatibe başladım. İkinci yılıma başlayacağım. Hızlandırılmış eğitim için nasıl bir yol izlemem lazım?

     • Hızlandırılmış eğitim veren bir okul bulmanız lazım önce. Yani liseyi bitirip imam hatip okumak isteyen 8 kişinin bir araya gelmesi lazım.

  • Genellikle il merkezlerindeki okullarda olur. İlçelerde bu imkanı bulmanız çok zor. Hepsini tek tek arayıp sormanız gerekiyor.

  • Açık öğretim imam hatip lisesine dönem arası geçiş yapamazsınız. Hızlandırılmış sınıf açılmadığı takdirde -ki o da sadece lise mezunlarına açılır- 4 yıldan önce bitmez.

   • Hocam hayırlı günler, ben açık düz lise mezunuyum, hızlandırılmış imam hatip derslerini tamamlamak istesem aynı zamanda ilahiyatı da açıktan okuma imkanım olur mu, yani ikisini birlikte okuyabilir miyim?

   • Selamünaleyküm hocam ben açık öğretim i.h.lisesi okuyorum 2. senem bitiyor. Bir okulla görüştüm,
    hızlandırılmış programla 3. ve 4. sınıfları 1 yılda verebiliyorum
    SORU: DİPLOMA ALABİLİYOR MUYUM?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin