Ana Sayfa AÇIK ÖĞRETİM İHL SIKÇA SORULAN SORULAR Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

9008
89

#Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün müdür?

Açık öğretim Lisesi’nden mezun olabilmek için 8 dönem okuma şartı vardır. Yüz yüze görülen dersler de zaten tıpkı örgün eğitim lisedeki gibi 4 yıl yani 8 dönem boyunca devam etmektedir. Fakat bunun da bir istisnası vardır. Şöyle ki;

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’ne kaydolmuş lise mezunları için ortak dersleri lise hayatında almış olmaları sebebiyle sadece imam hatip fark derslerini almak üzere hızlandırılmış bir eğitim verilebilir. 4 yılda bitirecekleri yüz yüze dersleri 2 yılda yani 4 dönemde bitirebilirler. Normalde bir dönem Arapça-1 okuyacaklar ardından ikinci dönem Arapça-2 okuyacaklardı. Bu kişiler için açılan hızlandırılmış kurs ile birinci dönem Arapça-1 ve 2, ikinci dönem ise Arapça-3 ve 4 okutulur. Yani bir senede 2 sınıf atlatılır. Ertesi yıl aynı şekilde birinci dönem Arapça-5 ve 6, ikinci dönem ise Arapça-7 ve 8. dersleri verilerek kişi mezun edilir.

Ders saati süreleri ise değişmez. Arapça-1 ve 2 dörder saat olduğu için birinci dönem gördükleri Arapça-1 ve 2’yi 8 saatlik ders süreleri içerisinde okurlar. Tabi bir de Kur’an-ı Kerim dersi var. O da aynı şekilde okunacağı için 4+4 de onu sayarsak haftalık görülen ders saati süresi 16 saati bulur. Bu sebeple okullar bu 16 saati birkaç güne yayarak işleyebilirler. Ders programının nasıl olacağı okullara bırakılmıştır. Bunun haricinde tüm derslerin en az 8 dönem boyunca yüz yüze okunması gerekmektedir.

Hocam ben lise mezunuyum. İmam hatip fark derslerini verip 2 yılda mezun olmak istiyorum. Benim için özel program yapılır mı?

Cevap: Malesef hayır. Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nde eğitime başlarken 8 kişilik grubun oluşması beklenir. Bu durum, hızlandırılmış sınıf açmak için de geçerlidir. Dolayısıyla hızlandırılmış grup ile 2 yılda imam hatip fark derslerini verebilmek için lise mezunu olan 8 kişinin aynı dönem başvurması gerekir. Grup açılamaz ise mezun olabilmek için diğer öğrenciler ile birlikte 8 dönem yani 4 yıl okumak gerekir. Ayrıca, lisede görülen kültür derslerini tekrar almaya gerek yoktur. Sadece imam hatip fark derslerinin sınavına girilir ve yüz yüze eğitim tamamlanır.

Peki, açılan gruptaki öğrenci sayısı ilerleyen zamanlarda sekizin altına düşerse ne olur? Sonraki dönemlerde yüz yüze eğitime devam edilir mi?

Cevap: Sekiz kişi ile başlayan grupta azalma olması eğitimin devamına engel teşkil etmez.

89 YORUMLAR

  • Açık öğretim imam hatip lisesine dönem arası geçiş yapamazsınız. Hızlandırılmış sınıf açılmadığı takdirde -ki o da sadece lise mezunlarına açılır- 4 yıldan önce bitmez.

  • Genellikle il merkezlerindeki okullarda olur. İlçelerde bu imkanı bulmanız çok zor. Hepsini tek tek arayıp sormanız gerekiyor.

 1. Hocam selamun aleyküm. Ben üniversite mezunuyum ama lise diplomanın imam hatip olmasını istiyorum. Derslerine girip İHL diploması alabilir miyim?

   • Hocam ben de ilahiyat mezunuyum. Bir yıl kadar da imam hatipte okudum. Başvurduğum taktirde daha önce aldığım imam hatip fark derslerini saydırarak daha hızlandırılmış, iki yıldan daha az surede bitirme imkanım olur mu?

    • İmam hatipte okuduğunuz ve başarılı olduğunuz 9. sınıf meslek derslerini tekrar görmezsiniz. Sadece geri kalan üç yılın yüz yüze derslerini görmeniz gerekir. Hızlandırılmış eğitim farklı bir şey.

    • Hocam ben düz lise mezunuyum. İmam hatibe başladım. İkinci yılıma başlayacağım. Hızlandırılmış eğitim için nasıl bir yol izlemem lazım?

     • Hızlandırılmış eğitim veren bir okul bulmanız lazım önce. Yani liseyi bitirip imam hatip okumak isteyen 8 kişinin bir araya gelmesi lazım.

  • Yine normal son sınıfı örgün okuyormuş gibi bir yıl açıktan okuyacaksınız. Süre değişmez ama göreceğiniz dersler değişebilir. Okul idareniz size gerekli bilgiyi verecektir.

 2. Hocam ben meslek lise mezunuyum imam hatip derslerini bitirmek istiyorum fakat işim sebebiyle okula gidip gelemiyorum açlıktan sınava girebilir miyim?

  • Peki Arapça, Kur’an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Hitabet ve Mesleki Uygulama gibi hocadan öğrenilmesi gereken dersleri nasıl öğreneceksin güzel kardeşim? Sadece sınava girip çıkarak diploma almak ve bu diploma ile meslek sahibi olmak doğru bir şey olmasa gerek. Bana kalırsa açık liseyi, açık üniversiteyi bile kaldırırım. Sadece sınava girerek doktor, hakim, savcı, avukat olmaya izin vermiyorlar. İmam hatip mezunu olmak bence bu mesleklerden bile önemli ve kıymetlidir. İşin hakkını vererek, çalışarak, tam anlamıyla öğrenerek okumanızı tavsiye ederim.

 3. Hocam açık öğretim imam hatip 3e geçicem ortak kredilerimi tamamlayıp yüz yüze eğitimden ek ders alıp 3 yılda mezun olabilir miyim? Erken mezun olma şansım var mı?

  • Öyle bir uygulama yok maalesef. 11. sınıfın Arapça dersini okumadan 12. sınıfın Arapça dersini veya Kur’an dersini göremezsiniz.

   • Hocam ben açiktan iman hatip okuyorum ve yuz yuze egtim aliyorum ama daha once duz lise açiktan 3 donem okudum kredim yuksek erken mezun olabilirmiyim

 4. Selamün aleyküm hocam ben açıköğretim lisesinde okuyorum 150 kredim var ,imam hatip lisesine geçmek istiyorum..Temel derslerden muaf olarak sadece imam hatip derslerini mi veririm yoksa dört sene daha sürer mi ?

 5. Hocam selamun aleykum. 2 yılda imam hatibi hızlandırılmıs şekilde bitirmek için kayıtlar ne zaman başlıyor yada başladı mı bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  • Kayıtlar eylül başı gibi olur. Açık öğretimin sayfasından takip edebilirsiniz. Sadece lise mezunu olanlar imkanlar ölçüsünde 2 yılda bitirebilir. Onu da hatırlatmış olalım.

     • AÖL KAYIT YENİLEME NE ZAMAN YAPILACAK?

      AÖL iş takviminde yer alan bilgilere göre 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem AÖL yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos, 27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

      AÖL KAYIT YENİLEMEYE DAİR DİĞER DETAYLAR!

      2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos ile 27 ağustos tarihleri arasında yapılacak.

      – I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin açılması: 21 Ağustos 2019
      – I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin kapatılması: 18 Ekim 2019
      – I. dönem sınava giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 04 Aralık 2019

 6. Selamünaleyküm hocam düz lisedeki ortak alan dersleri bitirdim kredileri i tamamladım yüz yüzede 2.sınıfı bitirdim 3 le 4 dü bu sene okuyabilir miyim 8 kişi bulsam

 7. Hocam geçen sene hızlandırılmış eğitime kayıt yaptım, 1 donem yüz yüze derslerimi verdim ama 2. dönem dondurdum. Bu yıl tekrar devam edeceğim. Nasıl olacak? 4. döneme geçtiğimde 2. dönemin derslerini de alabilir miyim?

  • Alttaki dersleri almadan üstteki dersleri alamazsınız. Tekrar hızlandırılmış eğitim açmışlarsa onlarla devam edersiniz, aksi takdirde hızlandırılmışa dahil olamazsınız.

 8. Hocam benim kredim 175, zorunlu ders sayım 12. Ders seçiminde hep zorunlu dersleri seçtim. Üniversiteyi örgün okumak istiyorum, dershaneye başlayacağım, kredi sıkıntım olmuyormuş. Ek sınavlarla ya da üniversiteye kaydımız oluyormuş ama imam hatipte 11. sınıfım. Tamamen bırakmak da istemiyorum. 11 ve 12. sınıfı hızlandırmak istiyorum. Sizce bu mümkün mü?

 9. Merhaba hocam, ben 2014 yılında aöl ihl ye kayıt yaptım ve sadece bir dönem sınava girdim. Şimdi yeniden devam etmek istiyorum ama şehir değişiklikliği nedeniyle yüz yüze eğitime katılma imkanım yok. Bulunduğum yerde de ihl yok, imam hatip ortaokul var sadece. Ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Yapabileceğiniz bir şey yok. İmam hatip mezunu olmak istiyorsanız en yakın nerede yüz yüze eğitim veren okul varsa oraya gideceksiniz. Yüz yüze eğitim almadan mezun olamazsınız.

 10. Hocam ben ilahiyat önlisans düz lise çıkışlıyım, açık imam hatibe kayıt oldum. Bana 4 yılda bitireceksin dediler. Merkezi aradım, 2 yılda bitireceksin dedi. 8 kişi grup olamadık, kaç yılda bitireceğim okulu?

  • Ankara’daki arkadaş neye göre 2 senede bitireceksin dedi bilmiyorum ama 8 kişilik bir grup oluşmadıktan sonra hızlandırılmış eğitim alamazsınız.

 11. Hocam ben hızlandırılmış imam hatip okuyorum.Yüzyüze Kuranı kerim ve arapça dersi görüyorum ayriyeten bide açık lise sınavlarında fark derslerden(fıkıh,siyer,akaid vb..) sınava girdim.geçen dönem yani 1.dönem fark derslerin hepsinden geçtim tam 26 kredi aldım.2.dönem kayıt yaptım ama ders seçimi yapamadım daha doğrusu ders seçimi yazan yere basıyorum ama seçilecek ders yok.hızlandirmali 3 ve 4 okuyan arkadaşlarımda geçen sene hangi derslerden kalmışlarsa o dersleri tek seçebiliyorlar başka yeni ders görünmüyo.Acaba okuyacağım bu iki yılda sadece yüzyüze eğitim derslerini mi görücem yani açık lise sinavlarina hiç girmeyecek miyim? çünkü seçilecek hiç dersim yok.

  • Sisteme biz müdahale edemeyiz. Sistem hangi dersleri seçmenize müsaade ediyorsa onları seçebilirsiniz. Seçilecek ders yok ise yapacak bir şey yok. Demek ki olmaması gerekiyor.

  • merhaba. ben de İstanbul’da hızlandırılmış eğitim veren okulları araştırıyorum. Ancak bir türlü bu bilgiyi bulamıyorum. Siz hangi okulda buldunuz eğer İstanbul içindeyse?

 12. Hocam ben açık öğretim ortaokulu mezunuyum. Açık öğretimden lise diploması almak istiyorum, yaşım 37.
  4 yıl uzun bir süre benim için. Lise diplomasını daha kısa bir sürede alabilir miyim?

  • AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNDEN MEZUN OLMA ŞARTLARI:
   Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri,
   Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri,
   Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması gerekmektedir.
   Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet yoktur. Türk Dili ve Edebiyatı dersi başarılması zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir.

   Yılda 2 kez(birinci dönem ve ikinci dönem) sınav olur. Yaşı 17 den büyük olanlar için Temmuz ayında ek sınav açarlar. Dolayısıyla 17 yaşından büyük olanlar yılda 2 yerine 3 sınava girdikleri için, alttan ders bırakmazlar ve çok çalışıp gayret ederlerse 8 dönemi 4 yıl yerine 2.5 yılda tamamlamış olur. Normal açık öğretim lisesinin 2,5 yıldan önce bitmesi; açık öğretim imam hatip lisesinin ise 4 yıldan önce bitmesi mümkün değildir.

 13. Selamun Aleyküm Hocam. Ben Açık öğretim lisesini bitirdim. 2 yıllık hızlandırılmış imam hatibi okumak istiyorum. İstanbul’da hangi okullar bu 2 yıllık eğitimi veriyor?

 14. Hocam hızlandırılmış imam hatip okuyan bir öğrenci birinci dönem dersleri başarmış ancak ikinci dönem derslerinde devamsızlık yapıp kalmış bunun durumu hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler hocam

  • Bilmeyenler için detaylandıralım. Hızlandırılmış eğitimde birinci dönem dersleri demek 9. sınıf ya da 11. sınıf dersleri demek yani. Dolayısıyla 9. sınıfı okuyup ikinci dönem okuyacağı 10. sınıf derslerini okumadan sonraki sene 11. sınıftan başlamak mümkün mü, diye soruyorsunuz. Açık lisede birinci dönem dersinden devamsız olan bir öğrenci ikinci dönem o dersin devamını alamaz. Tabi bu ders bazında geçerli bir durum. Aynı durum hızlandırılmış eğitimde de geçerli olmalı, diye biliyorum. Yani 10. sınıfı okumadan 11’e geçilemez. Nasıl bir yol izlenir? Bir kere devamsızlık dolayısıyla okulunuz 1 yıl uzadı, o kesin. Sonraki yıl şayet yine hızlandırılmış eğitim açılırsa birinci dönem okumayıp ikinci dönemki gruba dahil olursunuz. Açılmazsa normal hızlandırılmış olmayan sınıfla devam edersiniz. İki dönemde de okuyup öyle bir üst sınıfa geçersiniz. Umarım anlatabilmişimdir.

 15. Hocam ben atanamamış edebiyat öğretmeniyim. 2 yıllık ilahiyat bitirdim. Ankara üniversitesi ilitamdan 4 yıllığı tamamlayacağım inşallah. Önümde dhbt sınavı var ve diyanet alım yapacak ama imam hatip lise çıkışlı olma şartı aranıyor. Acaba çok hızlandırılmış bir imam hatip eğitimi almamız mümkün mü? (Bir taraftan da ilahiyat 4 yıllık derslerine girdiğimi de tekrar belirtmek isterim)

  • Sevgili kardeşim. Edebiyat bölümünü de dışarıdan okuduğunuzu düşünüyorum. Çünkü yorumunuzdaki imla ve noktalama hatalarını düzeltmek zorunda kaldım. Sizin tabirinizle “çok hızlandırılmış” bir eğitim mümkün değil, olmamalı da. Doktor olmak için yıllarca süren bir emek isteniyorken din görevlisi olmak için 6 ay ya da 1 yıllık bir çalışma yeterli mi sizce? Daha nitelikli din görevlilerimizin olması için böyle bir uygulama yok çok şükür. Tavsiyem; acele etmeyin, bu son alım değil. Siz çalışmalarınıza sabırla ve ihlasla devam edin. Allah kapıları önünüze açacaktır. Selametle…

 16. Hocam ben ilahiyat önlisans mezunuyum. Şu an çocuk gelişimi okuyorum ve imam hatip mezunu olabilmek için ders almak istiyorum ama şöyle bir şey duydum, şimdi çocuk gelişimi okuduğum için imam hatibe yazılamıyor muşum. Böyle bir şey var mı? Eğer yazılabilme imkanım varsa ne yapmam gerekiyor?

  • Yazılabilirsiniz. Bir engel yok. Açık lise yeni kayıt dönemi içerisinde açık lise dersleri veren bir imam hatip lisesine gidip kaydolmalısınız. 9 Ekim 2020 tarihinde kayıtlar sona erdi.

 17. İyi günler hocam ben liseye başlamadan 1 sene açıktan imamhatip okudum. Ama sonra örgüne geçtim 9. ve 10. sınıfları örgün okudum. Ama sağlık sorunlarımdan dolayı 11. sınıfi şimdi tekrar açıköğretim imamhatip lisesinde devam ediyorum. Dönem sayım örgün=4 Açıktan=3 Toplam 7 olarak gözüküyor. kredim 126 ben bu sene kredimi tamamlayıp ve 8 döneme tamamlarsam bu sene mezun olabilir miyim?

 18. Hocam yaşım 20 açık öğretim ortaokul mezunuyum, açık öğretim imam hatip lisesine kayıt oldum. 18 yaşımı doldurduğum için açık öğretim imam hatip lisesini 4 yıldan az bir sürede bitirebilme imkanım var mı?

 19. Merhaba. Ben açık lise imam hatip 11. sınıf okuyorum. Toplam kredim 164. Bir senede bitirebilir miyim? Örgün okuma şansım var mı üniversiteyi?

 20. Hocam ben imam hatip 4.sınıfa geçtim ama kayıt yaptıramadım.İmam hatipteki hoca ikincinci dönem senin kaydını yapıp hızlandırılmış eğitimle mezun olursun dedi ama tam net bir şey demedi benim kaydım olur mu ikinci dönem. Mezun olabilir miyim bu sene inşaAllah.

  • Normalde mümkün değil ama okulunuzda hızlandırılmış eğitim sınıfı var anlaşılan. Onların içine dahil edecek galiba. Kural dışı bir şey ama idare bilir tabi.

 21. Hocam merhaba, ben açık imam hatipte okuyorum. 18 yaş üstü iki yıl içinde bitirebilir yazıyor. Kafam çok karışık, aydınlatırsanız sevinirim.

  • Normal açık lisede okuyan 18 yaş üstü öğrenciler, ek sınavlarla ve her dersi geçip sonraki döneme ders bırakmamak kaydıyla en erken 2,5 yılda bitirebilme imkanları var. Ama açık imam hatipte okuyanlar için bu durum söz konusu değil. Öğrenci lise mezunu değil ise açık imam hatibi 4 yıldan önce bitiremez.

 22. Selamün aleyküm hocam ben meslek lisesi mezunuyum. Hızlandırılmış açık öğretim imam hatip lisesi okumak istiyorum. Mezun olmam için kaç kredi almam lazım? Teşekkürler.

 23. Hocam kolay gelsin. Açık öğretim imam hatip lisesi okuyorum. Kalan tüm derslerim ikinci dönemin dersleridir. Bunları 1. dönemde alma imkanımız var mı?

 24. SELAMÜN ALEYKÜM HOCAM
  AÇIK ÖĞRETİM DÜZ LİSE MEZUNUYUM. İMAM HATİP FARK DERSLERİ İÇİN KAYIT YAPTIRSAM NE KADAR SÜREDE MEZUN OLURUM ? AYRICA DAHA ÖNCEDEN FARK DERSLER İÇİN KAYIT YAPMIŞTIM AMA BİTİRMEDEN BIRAKTIM. ŞİMDİ BAŞVURU YAPSAM O ZAMAN GEÇTİĞİM DERSLERİ TEKRAR ALMAM GEREKİYOR MU ?
  TEŞEKKÜR EDERİM

  • Yazıda ve yorumlarda gerekli açıklama bulunmaktadır. Lise diploması almış 8 kişilik bir grup olmadığı sürece, imam hatip fark derslerinin 4 yıldan önce bitmesi mümkün değildir.

 25. Hocam ben açık liseden imam hatibe geçiş yaptım. Şu an ikinci senemiz. Bir dönemde toplam kaç kredi alabiliriz yüz yüze derslerden? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Kur’an kursu öğreticisi için aranan şartlar:
   B1) GRUP-1 için şartlar:
   *​İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,
   *Kur’an kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engeli bulunmamak,
   *Hafız olmak.
   B2) GRUP-2 için şartlar:
   *İmam hatip lisesi veya üstü dini öğrenim mezunu olmak,
   *Kur’an kursu öğreticiliği yapmaya mani bir engeli bulunmamak

 26. Merhaba hocam. Açık öğretim ihl okuyorum. Yalnızca 2 yıl daha yüz yüze derslerim kaldı. Diğer alan derslerini verdim. Düz liseye geçiş yapıp mezun olabiliyorum. İlahiyat ön lisans başlasam sonra aynı anda imam hatip hızlandırılmış okuyabiliyorum sanırım. Peki hızlandırılmışa geçtiğimde alan derslerini tekrardan verecek miyim yoksa onlar gözükmeyip yalnızca yüz yüzey imi tamamlayacağım?

  • Açık öğretim imam hatibi bırakıp normal açık lise mezunu olmayı istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Alan değişikliği yaparsanız alan derslerinden ve yüz yüzeden aldığınız notlar silinir diye biliyorum. Düz lise diplomasını aldıktan sonra hızlandırılmış eğitime başlarsanız dokuzuncu sınıftan başlarsınız. Alan ve yüz yüze derslerini tekrar alırsınız. Tavsiyem: devam edin, sabredin, acele etmeyin, diploma alma değil ilim öğrenme derdine düşün. Çok okuyun, hem kendinize hem çevrenize faydalı olmayı hedefleyin. Zamanla her şey yoluna girer…

 27. Hocam ben düz lise + diğer ön lisans + ilahiyat ön lisans mezunuyum. KKÖ alımların için müracaat edebilir miyim? İmam Hatip lisesi şartı aranıyor mu?

  • Konuyla alakalı olmayan soruları DHBT gibi ilgili yazılarda sormanız daha güzel olur. Kur’an kursu öğreticisi alımlarında imam hatip lisesi mezunu olma şartı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin