Ana Sayfa AÇIK ÖĞRETİM İHL SIKÇA SORULAN SORULAR Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

2146
43
#Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün müdür?

Açık öğretim Lisesi’nden mezun olabilmek için 8 dönem okuma şartı vardır. Yüz yüze görülen dersler de zaten tıpkı örgün eğitim lisedeki gibi 4 yıl yani 8 dönem boyunca devam etmektedir. Fakat bunun da bir istisnası vardır. Şöyle ki;

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’ne kaydolmuş lise mezunları için ortak dersleri lise hayatında almış olmaları sebebiyle sadece imam hatip fark derslerini almak üzere hızlandırılmış bir eğitim verilebilir. 4 yılda bitirecekleri yüz yüze dersleri 2 yılda yani 4 dönemde bitirebilirler. Normalde bir dönem Arapça-1 okuyacaklar ardından ikinci dönem Arapça-2 okuyacaklardı. Bu kişiler için açılan hızlandırılmış kurs ile birinci dönem Arapça-1 ve 2, ikinci dönem ise Arapça-3 ve 4 okutulur. Yani bir senede 2 sınıf atlatılır. Ertesi yıl aynı şekilde birinci dönem Arapça-5 ve 6, ikinci dönem ise Arapça-7 ve 8. dersleri verilerek kişi mezun edilir.

Ders saati süreleri ise değişmez. Arapça-1 ve 2 dörder saat olduğu için birinci dönem gördükleri Arapça-1 ve 2’yi 8 saatlik ders süreleri içerisinde okurlar. Tabi bir de Kur’an-ı Kerim dersi var. O da aynı şekilde okunacağı için 4+4 de onu sayarsak haftalık görülen ders saati süresi 16 saati bulur. Bu sebeple okullar bu 16 saati birkaç güne yayarak işleyebilirler. Ders programının nasıl olacağı okullara bırakılmıştır. Bunun haricinde tüm derslerin en az 8 dönem boyunca yüz yüze okunması gerekmektedir.

Hocam ben lise mezunuyum. İmam hatip fark derslerini verip 2 yılda mezun olmak istiyorum. Benim için özel program yapılır mı?

Cevap: Malesef hayır. Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nde eğitime başlarken 8 kişilik grubun oluşması beklenir. Bu durum, hızlandırılmış sınıf açmak için de geçerlidir. Dolayısıyla hızlandırılmış grup ile 2 yılda imam hatip fark derslerini verebilmek için lise mezunu olan 8 kişinin aynı dönem başvurması gerekir. Grup açılamaz ise mezun olabilmek için diğer öğrenciler ile birlikte 8 dönem yani 4 yıl okumak gerekir. Ayrıca, lisede görülen kültür derslerini tekrar almaya gerek yoktur. Sadece imam hatip fark derslerinin sınavına girilir ve yüz yüze eğitim tamamlanır.

Peki, açılan gruptaki öğrenci sayısı ilerleyen zamanlarda sekizin altına düşerse ne olur? Sonraki dönemlerde yüz yüze eğitime devam edilir mi?

Cevap: Sekiz kişi ile başlayan grupta azalma olması eğitimin devamına engel teşkil etmez.

Sizin İçin Önerilerimiz

43 YORUMLAR

  • Açık öğretim imam hatip lisesine dönem arası geçiş yapamazsınız. Hızlandırılmış sınıf açılmadığı takdirde -ki o da sadece lise mezunlarına açılır- 4 yıldan önce bitmez.

  • Genellikle il merkezlerindeki okullarda olur. İlçelerde bu imkanı bulmanız çok zor. Hepsini tek tek arayıp sormanız gerekiyor.

 1. Hocam selamun aleyküm. Ben üniversite mezunuyum ama lise diplomanın imam hatip olmasını istiyorum. Derslerine girip İHL diploması alabilir miyim?

  • Yine normal son sınıfı örgün okuyormuş gibi bir yıl açıktan okuyacaksınız. Süre değişmez ama göreceğiniz dersler değişebilir. Okul idareniz size gerekli bilgiyi verecektir.

 2. Hocam ben meslek lise mezunuyum imam hatip derslerini bitirmek istiyorum fakat işim sebebiyle okula gidip gelemiyorum açlıktan sınava girebilir miyim?

  • Peki Arapça, Kur’an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Hitabet ve Mesleki Uygulama gibi hocadan öğrenilmesi gereken dersleri nasıl öğreneceksin güzel kardeşim? Sadece sınava girip çıkarak diploma almak ve bu diploma ile meslek sahibi olmak doğru bir şey olmasa gerek. Bana kalırsa açık liseyi, açık üniversiteyi bile kaldırırım. Sadece sınava girerek doktor, hakim, savcı, avukat olmaya izin vermiyorlar. İmam hatip mezunu olmak bence bu mesleklerden bile önemli ve kıymetlidir. İşin hakkını vererek, çalışarak, tam anlamıyla öğrenerek okumanızı tavsiye ederim.

 3. Hocam açık öğretim imam hatip 3e geçicem ortak kredilerimi tamamlayıp yüz yüze eğitimden ek ders alıp 3 yılda mezun olabilir miyim? Erken mezun olma şansım var mı?

  • Öyle bir uygulama yok maalesef. 11. sınıfın Arapça dersini okumadan 12. sınıfın Arapça dersini veya Kur’an dersini göremezsiniz.

   • Hocam ben açiktan iman hatip okuyorum ve yuz yuze egtim aliyorum ama daha once duz lise açiktan 3 donem okudum kredim yuksek erken mezun olabilirmiyim

 4. Selamün aleyküm hocam ben açıköğretim lisesinde okuyorum 150 kredim var ,imam hatip lisesine geçmek istiyorum..Temel derslerden muaf olarak sadece imam hatip derslerini mi veririm yoksa dört sene daha sürer mi ?

 5. Hocam selamun aleykum. 2 yılda imam hatibi hızlandırılmıs şekilde bitirmek için kayıtlar ne zaman başlıyor yada başladı mı bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  • Kayıtlar eylül başı gibi olur. Açık öğretimin sayfasından takip edebilirsiniz. Sadece lise mezunu olanlar imkanlar ölçüsünde 2 yılda bitirebilir. Onu da hatırlatmış olalım.

     • AÖL KAYIT YENİLEME NE ZAMAN YAPILACAK?

      AÖL iş takviminde yer alan bilgilere göre 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem AÖL yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos, 27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

      AÖL KAYIT YENİLEMEYE DAİR DİĞER DETAYLAR!

      2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos ile 27 ağustos tarihleri arasında yapılacak.

      – I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin açılması: 21 Ağustos 2019
      – I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin kapatılması: 18 Ekim 2019
      – I. dönem sınava giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 04 Aralık 2019

 6. Selamünaleyküm hocam düz lisedeki ortak alan dersleri bitirdim kredileri i tamamladım yüz yüzede 2.sınıfı bitirdim 3 le 4 dü bu sene okuyabilir miyim 8 kişi bulsam

 7. Hocam geçen sene hızlandırılmış eğitime kayıt yaptım, 1 donem yüz yüze derslerimi verdim ama 2. dönem dondurdum. Bu yıl tekrar devam edeceğim. Nasıl olacak? 4. döneme geçtiğimde 2. dönemin derslerini de alabilir miyim?

  • Alttaki dersleri almadan üstteki dersleri alamazsınız. Tekrar hızlandırılmış eğitim açmışlarsa onlarla devam edersiniz, aksi takdirde hızlandırılmışa dahil olamazsınız.

 8. Hocam benim kredim 175, zorunlu ders sayım 12. Ders seçiminde hep zorunlu dersleri seçtim. Üniversiteyi örgün okumak istiyorum, dershaneye başlayacağım, kredi sıkıntım olmuyormuş. Ek sınavlarla ya da üniversiteye kaydımız oluyormuş ama imam hatipte 11. sınıfım. Tamamen bırakmak da istemiyorum. 11 ve 12. sınıfı hızlandırmak istiyorum. Sizce bu mümkün mü?

 9. Merhaba hocam, ben 2014 yılında aöl ihl ye kayıt yaptım ve sadece bir dönem sınava girdim. Şimdi yeniden devam etmek istiyorum ama şehir değişiklikliği nedeniyle yüz yüze eğitime katılma imkanım yok. Bulunduğum yerde de ihl yok, imam hatip ortaokul var sadece. Ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Yapabileceğiniz bir şey yok. İmam hatip mezunu olmak istiyorsanız en yakın nerede yüz yüze eğitim veren okul varsa oraya gideceksiniz. Yüz yüze eğitim almadan mezun olamazsınız.

 10. Hocam ben ilahiyat önlisans düz lise çıkışlıyım, açık imam hatibe kayıt oldum. Bana 4 yılda bitireceksin dediler. Merkezi aradım, 2 yılda bitireceksin dedi. 8 kişi grup olamadık, kaç yılda bitireceğim okulu?

  • Ankara’daki arkadaş neye göre 2 senede bitireceksin dedi bilmiyorum ama 8 kişilik bir grup oluşmadıktan sonra hızlandırılmış eğitim alamazsınız.

 11. Hocam ben hızlandırılmış imam hatip okuyorum.Yüzyüze Kuranı kerim ve arapça dersi görüyorum ayriyeten bide açık lise sınavlarında fark derslerden(fıkıh,siyer,akaid vb..) sınava girdim.geçen dönem yani 1.dönem fark derslerin hepsinden geçtim tam 26 kredi aldım.2.dönem kayıt yaptım ama ders seçimi yapamadım daha doğrusu ders seçimi yazan yere basıyorum ama seçilecek ders yok.hızlandirmali 3 ve 4 okuyan arkadaşlarımda geçen sene hangi derslerden kalmışlarsa o dersleri tek seçebiliyorlar başka yeni ders görünmüyo.Acaba okuyacağım bu iki yılda sadece yüzyüze eğitim derslerini mi görücem yani açık lise sinavlarina hiç girmeyecek miyim? çünkü seçilecek hiç dersim yok.

  • Sisteme biz müdahale edemeyiz. Sistem hangi dersleri seçmenize müsaade ediyorsa onları seçebilirsiniz. Seçilecek ders yok ise yapacak bir şey yok. Demek ki olmaması gerekiyor.

  • merhaba. ben de İstanbul’da hızlandırılmış eğitim veren okulları araştırıyorum. Ancak bir türlü bu bilgiyi bulamıyorum. Siz hangi okulda buldunuz eğer İstanbul içindeyse?

 12. Hocam ben açık öğretim ortaokulu mezunuyum. Açık öğretimden lise diploması almak istiyorum, yaşım 37.
  4 yıl uzun bir süre benim için. Lise diplomasını daha kısa bir sürede alabilir miyim?

  • AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNDEN MEZUN OLMA ŞARTLARI:
   Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri,
   Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri,
   Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması gerekmektedir.
   Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet yoktur. Türk Dili ve Edebiyatı dersi başarılması zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir.

   Yılda 2 kez(birinci dönem ve ikinci dönem) sınav olur. Yaşı 17 den büyük olanlar için Temmuz ayında ek sınav açarlar. Dolayısıyla 17 yaşından büyük olanlar yılda 2 yerine 3 sınava girdikleri için, alttan ders bırakmazlar ve çok çalışıp gayret ederlerse 8 dönemi 4 yıl yerine 2.5 yılda tamamlamış olur. Normal açık öğretim lisesinin 2,5 yıldan önce bitmesi; açık öğretim imam hatip lisesinin ise 4 yıldan önce bitmesi mümkün değildir.

 13. Selamun Aleyküm Hocam. Ben Açık öğretim lisesini bitirdim. 2 yıllık hızlandırılmış imam hatibi okumak istiyorum. İstanbul’da hangi okullar bu 2 yıllık eğitimi veriyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin