Ana Sayfa AÇIK ÖĞRETİM İHL SIKÇA SORULAN SORULAR Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

Yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün mü?

28
#Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi yüz yüze derslerini erken bitirmek mümkün müdür?

Açık öğretim Lisesi’nden mezun olabilmek için 8 dönem okuma şartı vardır. Yüz yüze görülen dersler de zaten tıpkı örgün eğitim lisedeki gibi 4 yıl yani 8 dönem boyunca devam etmektedir. Fakat bunun da bir istisnası vardır. Şöyle ki;

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’ne kaydolmuş lise mezunları için ortak dersleri lise hayatında almış olmaları sebebiyle sadece imam hatip fark derslerini almak üzere hızlandırılmış bir eğitim verilebilir. 4 yılda bitirecekleri yüz yüze dersleri 2 yılda yani 4 dönemde bitirebilirler. Normalde bir dönem Arapça-1 okuyacaklar ardından ikinci dönem Arapça-2 okuyacaklardı. Bu kişiler için açılan hızlandırılmış kurs ile birinci dönem Arapça-1 ve 2, ikinci dönem ise Arapça-3 ve 4 okutulur. Yani bir senede 2 sınıf atlatılır. Ertesi yıl aynı şekilde birinci dönem Arapça-5 ve 6, ikinci dönem ise Arapça-7 ve 8. dersleri verilerek kişi mezun edilir.

Ders saati süreleri ise değişmez. Arapça-1 ve 2 dörder saat olduğu için birinci dönem gördükleri Arapça-1 ve 2’yi 8 saatlik ders süreleri içerisinde okurlar. Tabi bir de Kur’an-ı Kerim dersi var. O da aynı şekilde okunacağı için 4+4 de onu sayarsak haftalık görülen ders saati süresi 16 saati bulur. Bu sebeple okullar bu 16 saati birkaç güne yayarak işleyebilirler. Ders programının nasıl olacağı okullara bırakılmıştır. Bunun haricinde tüm derslerin en az 8 dönem boyunca yüz yüze okunması gerekmektedir.

Hocam ben lise mezunuyum. İmam hatip fark derslerini verip 2 yılda mezun olmak istiyorum. Benim için özel program yapılır mı?

Cevap: Malesef hayır. Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi’nde eğitime başlarken 8 kişilik grubun oluşması beklenir. Bu durum, hızlandırılmış sınıf açmak için de geçerlidir. Dolayısıyla hızlandırılmış grup ile 2 yılda imam hatip fark derslerini verebilmek için lise mezunu olan 8 kişinin aynı dönem başvurması gerekir. Grup açılamaz ise mezun olabilmek için diğer öğrenciler ile birlikte 8 dönem yani 4 yıl okumak gerekir. Ayrıca, lisede görülen kültür derslerini tekrar almaya gerek yoktur. Sadece imam hatip fark derslerinin sınavına girilir ve yüz yüze eğitim tamamlanır.

Peki, açılan gruptaki öğrenci sayısı ilerleyen zamanlarda sekizin altına düşerse ne olur? Sonraki dönemlerde yüz yüze eğitime devam edilir mi?

Cevap: Sekiz kişi ile başlayan grupta azalma olması eğitimin devamına engel teşkil etmez.

Sizin İçin Önerilerimiz

28 YORUMLAR

  • Açık öğretim imam hatip lisesine dönem arası geçiş yapamazsınız. Hızlandırılmış sınıf açılmadığı takdirde -ki o da sadece lise mezunlarına açılır- 4 yıldan önce bitmez.

  • Genellikle il merkezlerindeki okullarda olur. İlçelerde bu imkanı bulmanız çok zor. Hepsini tek tek arayıp sormanız gerekiyor.

 1. Hocam selamun aleyküm. Ben üniversite mezunuyum ama lise diplomanın imam hatip olmasını istiyorum. Derslerine girip İHL diploması alabilir miyim?

  • Yine normal son sınıfı örgün okuyormuş gibi bir yıl açıktan okuyacaksınız. Süre değişmez ama göreceğiniz dersler değişebilir. Okul idareniz size gerekli bilgiyi verecektir.

 2. Hocam ben meslek lise mezunuyum imam hatip derslerini bitirmek istiyorum fakat işim sebebiyle okula gidip gelemiyorum açlıktan sınava girebilir miyim?

  • Peki Arapça, Kur’an-ı Kerim, Tefsir, Hadis, Hitabet ve Mesleki Uygulama gibi hocadan öğrenilmesi gereken dersleri nasıl öğreneceksin güzel kardeşim? Sadece sınava girip çıkarak diploma almak ve bu diploma ile meslek sahibi olmak doğru bir şey olmasa gerek. Bana kalırsa açık liseyi, açık üniversiteyi bile kaldırırım. Sadece sınava girerek doktor, hakim, savcı, avukat olmaya izin vermiyorlar. İmam hatip mezunu olmak bence bu mesleklerden bile önemli ve kıymetlidir. İşin hakkını vererek, çalışarak, tam anlamıyla öğrenerek okumanızı tavsiye ederim.

 3. Hocam açık öğretim imam hatip 3e geçicem ortak kredilerimi tamamlayıp yüz yüze eğitimden ek ders alıp 3 yılda mezun olabilir miyim? Erken mezun olma şansım var mı?

  • Öyle bir uygulama yok maalesef. 11. sınıfın Arapça dersini okumadan 12. sınıfın Arapça dersini veya Kur’an dersini göremezsiniz.

 4. Selamün aleyküm hocam ben açıköğretim lisesinde okuyorum 150 kredim var ,imam hatip lisesine geçmek istiyorum..Temel derslerden muaf olarak sadece imam hatip derslerini mi veririm yoksa dört sene daha sürer mi ?

 5. Hocam selamun aleykum. 2 yılda imam hatibi hızlandırılmıs şekilde bitirmek için kayıtlar ne zaman başlıyor yada başladı mı bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  • Kayıtlar eylül başı gibi olur. Açık öğretimin sayfasından takip edebilirsiniz. Sadece lise mezunu olanlar imkanlar ölçüsünde 2 yılda bitirebilir. Onu da hatırlatmış olalım.

     • AÖL KAYIT YENİLEME NE ZAMAN YAPILACAK?

      AÖL iş takviminde yer alan bilgilere göre 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem AÖL yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos, 27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

      AÖL KAYIT YENİLEMEYE DAİR DİĞER DETAYLAR!

      2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos ile 27 ağustos tarihleri arasında yapılacak.

      – I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin açılması: 21 Ağustos 2019
      – I. dönem ders seçme ve sınav merkezi güncellemesinin kapatılması: 18 Ekim 2019
      – I. dönem sınava giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 04 Aralık 2019

 6. Selamünaleyküm hocam düz lisedeki ortak alan dersleri bitirdim kredileri i tamamladım yüz yüzede 2.sınıfı bitirdim 3 le 4 dü bu sene okuyabilir miyim 8 kişi bulsam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here