Ana Sayfa GENEL KİTAP TAVSİYELERİ Beklenen Nesil İçin Kitap Önerileri

Beklenen Nesil İçin Kitap Önerileri

2634
2

İdealist Gençler İçin Kitap Tavsiye Listesi

Bir zamanlar imam hatip gençliği ile özdeşleşmiş isimler ve imam hatiplilerin elinden düşmeyen eserler vardı. İmam hatip denince akla onlar gelirdi adeta. Kitapları elden ele, dilden dile dolaşırdı. Öğrenciler onların eserleri sayesinde okumayı sever, onların romanlarındaki kahramanlar ile kendilerini özdeşleştirirdi. Her ne kadar günümüz imam hatiplerinde eskisi gibi popüler olmasalar da imam hatipliye ruh ve idealizm aşılayan eserler ve yazarlardı bunlar.

Kimden bahsediyoruz, diye sorsak herhalde ilk akla gelen isimler şunlar olurdu:

 1. Ahmed Günbay Yıldız
 2. Emine Şenlikoğlu
 3. Hekimoğlu İsmail

Batılı yazarların eserlerini okumak son dönemde moda haline gelse de bir zamanların “best seller” dediğimiz kitaplar bu yazarların kaleminden çıkardı. Daha doğrusu imam hatipler için durum böyleydi.

Mesela merhum Şule Yüksel Şenler’in “Huzur Sokağı” adlı romanı… Yüzlerce baskısı yapıldı, dizi haline getirildi. Çok kalın olmasına rağmen (544 sayfa) zevkle okundu. Baskısı yapılmaya ve okunmaya devam ediyor.

Emine Şenlikoğlu’nun “Gençliğin İmanını Sorularla Çaldılar” isimli eseri vardı. İlk eseriydi ve 2,5 yıl hapis yatmasına sebep olmuştu. İnsan kitap yazdı diye hapse atılır mı, diye sormayın. Şiir okuduğu için hapse atılan belediye başkanlarının olduğu Türkiye’de hepsi olur… Şenlikoğlu’nun “Bize Nasıl Kıydınız” adlı romanı gençler için çok kıymetliydi. İdamlık Genç, Maria, Çin İşkencesi, İmamın Manken Kızı ve daha nice kitabı onlarca baskısı olan eserlerdi.

Ahmed Günbay Yıldız’ın romanları ise bambaşkaydı. İmam hatiplilere yazarın eserlerinden okuduklarını say, deseniz ortalama beş tane kitap ismi sayabilirler. Kendi okuduklarımı saymaya başlıyorum: Yanık Buğdaylar, Aynada Batan Güneş, Çiçekler Susayınca, Sitem, Figan, Azat Kuşları, Boşluk, Dallar Meyveye Durdu… Ortalamadan üç kitap fazla olması benim çok kitap okuduğumla değil, yazarın çok güzel roman yazdığı ile alakalı. Mutlaka birkaç romanı okunmalı…

Bir de Hekimoğlu İsmail’in “Minyeli Abdullah” adlı romanı vardı ki yazıldığı dönemde tam bir bomba etkisi yaratmıştı. Dönemin Türkiye’sini Mısır üzerinden anlatan eser muhafazakâr kesim tarafından çok beğenilmiş, onlarca baskısı yapılmış ve sinema filmi çekilmişti. Hekimoğlu İsmail, romanını o günün şartlarından ve maddi olumsuzluklardan dolayı çöplerden topladığı kâğıtlara yazarak tamamladığını söylemiştir.

Tabi bir de kendisini Gül Yarası ve Yaralı Serçe adlı kitapları ile tanıdığım merhum Hasan Nail Canat’ı da unutmamak lazım. Gençlerin severek okuyacağı hikâyeler yazmıştı zamanında. Allah rahmet eylesin…

Batı kültürünün egemenliğine giren dünyada özünden kopmamak için direnen gençler, muhafazakâr olmalarıyla bilinen bu yazarları tercih ederlerdi.

Ben de imam hatip nesli için tavsiye edebileceğim kitaplar olsun istedim. Bunun için bir liste hazırlamaya çalıştım.

Piyasada dolaşan pek çok kitap tavsiye listesi var. Her biri tavsiye eden kişinin dünya görüşünü ve maksadını yansıtıyor elbet. Liste yaparken meseleye hangi açıdan baktığınız ve neyi hedeflediğiniz önemli. Milli eğitim bakanlığının “100 temel eser” adlı okuma listesi de hepimizin malumu…

Yusuf Kaplan’ın hazırladığı “Önümüzü açacak bir öncü kuşak için 100 kitaplık okuma listesi” isimli bir liste var. Çok değerli kitaplardan oluşan değerli bir liste. Listeyi inceledim elbet ama kaç tanesi gençlere hitap eder, diye düşünmeden edemedim. Lise öğrencilerinden ziyade üniversite mezunu öğrenciler için tercih edilebilir bir liste olarak görüyorum.

Ben de yüzlerce kitaptan oluşan bir liste hazırlayabilirim. Fakat genç kardeşlerimin ilgisini çekecek ve zevkle okuyabilecekleri bir liste olmalı. Gençlerin okuyacakları kitaplar, öncelikle ağır edebî ifadeler içeren ve anlamak için zihinsel gayret ve belli bir altyapı gerektiren kitaplar değildir elbet. Bu sebeple o tür kitapları ilerleyen yıllarda okumanızı tavsiye ederim. Yani bu listeyi öncelikle “gençler için kitap tavsiye listesi” olarak düşünün. Tabi listeye bakınca sadece gençlere hitap etmediğini anlayacaksınız. Ben de çoğunu yakın zamanda okudum.

Hazırladığım liste çok kalabalık değil. 4 yıllık bir süreç içinde tamamını okuyup bitirebilirsiniz. Hem öğretici hem de okumayı sevdirici bir liste olması için çalıştım. “Bana bu kitaplar yetmez, daha çok kitap isterim.” diyen kitap kurdu kardeşlerim olursa benimle iletişime geçmeleri halinde listenin devamını da gönderebilirim. Tabi önce bu listedeki kitapları okumaları kaydıyla…

Severek okunmayan ve anlamakta zorlanılan kitaplar, insanı kitap okumaktan soğutacağı için gençlerin seveceği türdeki kitapları seçmeye gayret ettim. Günümüz gençliğinin seveceği kitapların başında tabi ki roman ve hikâyeler gelir. Listenin üçte birini onlardan seçtim. Yine gençlere hitap edebilmeleri adına kitapların çok kalın ve ciltli olmamasına da dikkat ettim. İçerik olarak ise elinizdeki kitabın içeriğine ve amacına da uygun olacak şekilde bize dünümüzü, bugünümüzü, gayemizi, derdimizi, özümüzü ve kimliğimizi hatırlatacak eserleri seçmeye çalıştım. Liste üzerinde defalarca değişiklik yaptım, yapmaya da devam ediyorum. Hâlâ da arayış içerisindeyim.

İşte size Beklenen Nesil kitabımda tavsiye ettiğim kitap okuma listesi:

 1. Hançer Saplı Yüreğimde – Ali Erkan Kavaklı (Roman)
 2. Başarının Büyüsü – Ali Erkan Kavaklı (Roman)
 3. Bitmeyen Bir Sevda Yusuf – Mehmet Nezir Gül (Roman)
 4. Bir Annenin Feryadı – Raif Cilasun (Roman)
 5. Güller Ağlar Ülkemde – Nehir Aydın Gökduman (Roman)
 6. Pir-i İntifada (Şeyh Ahmed Yasin) – Mehmet Ali Gönül
 7. Ya Tahammül Ya Sefer – Mustafa Kutlu (Hikâye)
 8. Beyhude Ömrüm – Mustafa Kutlu (Hikâye)
 9. Uzun Hikâye – Mustafa Kutlu (Hikâye)
 10. Gül Yetiştiren Adam – Rasim Özdenören (Hikâye)
 11. Küçük Ağa – Tarık Buğra (Roman)
 12. Osmancık – Tarık Buğra (Roman)
 13. Devlet Ana – Kemal Tahir (Roman)
 14. Türkçe Ezan ve Menderes  – Mustafa Armağan
 15. Gençler İçin Helal Rehberi – Mustafa Soykök
 16. Genç Peygamber ve Genç Dostları – M. Lütfi Arslan
 17. Ezansız Yıllar – İrfan Söyler (Roman)
 18. İlim Yolunda –Abdülfettah Ebu Gudde
 19. İslam Edebinden Demetler – Abdulfettah Ebu Gudde
 20. Dindar Bir Doktor Hanım – Ayşe Hümeyra Ökten
 21. Ulu Çınarın Gölgesinde – İbrahim Refik
 22. Peygamberimin Sevdiği Müslüman – Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir
 23. Genç Sahabiler – Veysel Akkaya
 24. Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler – Rasim Özdenören
 25. Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti – Rasim Özdenören
 26. Cennet Yolcuları – Halime Demireşik
 27.  Osmanlıyı Öğreniyorum – Pelin Çift
 28. Şu İmam Hatipler – Yusuf  Güney
 29. Gençlerle Tarih Yolculuğu – Osman Nuri Topbaş
 30. Hakk’a Adanmış Gençlik – Osman Nuri Topbaş
 31. Cumhuriyet Çocuğu – Hekimoğlu İsmail (Roman)
 32. Derdimi Seviyorum – Hekimoğlu İsmail
 33. Biz Osmanlıyız – Yavuz Bahadıroğlu
 34. Osmanlı Demokrasisinden Türkiye Cumhuriyetine – Yavuz Bahadıroğlu
 35. Zindan Hatıraları – Zeynep Gazali
 36. Beklenen Sensin – Cumali Sever
 37. Gençlerle Baş Başa – Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil
 38. Bir Destandır Çanakkale – Vehbi Vakkasoğlu
 39. Huzur Sokağı – Şule Yüksel Şenler (Roman)
 40. Hayat Felsefesi Yahut Yaşamak Sanatı – Kadir Mısıroğlu
 41. Haram Lokma – Raif Cilasun (Roman)
 42. İdamlık Genç – Emine Şenlikoğlu (Roman)
 43. Hacı Veyiszade – Mustafa Özdamar
 44. En Güzel İnsanın Hayatı – İzzet Eker

07.04.2024 tarihinde ekleme çıkarma yaptım. Arayış devam ediyor…

2 YORUMLAR

 1. Selam aleyküm. Ben de acizane gençlere ve çocuklara öncelikle ruh veren eserler arayışındayım. Allah ahiret Peygamber İslam i etkileyici ve sürükleyici bir üslupla ele alan eserleri inceliyorum. Zaten okuma tembelliğinin olduğu bir dönemdeyiz. İlkokul ve Ortaokul için de onerilebilecek bir liste var mıdır.

  • İlkokul ve ortaokul için bir çalışma yapmadım. Zaten hikaye kitaplarından başka da bir şey önerilemez bu yaş grubu için. Var olan çalışmalar vardır mutlaka. Araştırıp incelemek lazım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin