Ana Sayfa AÇIK ÖĞRETİM İHL SIKÇA SORULAN SORULAR Bir dersten muaf olmak için ne gerekir?

Bir dersten muaf olmak için ne gerekir?

859
4

#Açık lisede bir dersten muaf olmak için ne gerekir?

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi için Kur’an-ı Kerim ile Dil ve Anlatım dersleri başarılması zorunlu derslerdir. Bu derslerden 3 dönem başarısız olunca muaf olmak gibi bir durum söz konusu değildir. Normal açık öğretimde ise sadece Dil ve Anlatım dersi zorunlu derstir.

Ancak bu derslerin dışındaki yüz yüze olmayan ortak(zorunlu) derslerden 3 kez sınava girildiği halde halâ başarılamamışsa bu dersten muaf olunur. Yani dersi geçmek zorunda değildir. Ama dersten muaf olmak demek toplam krediye ulaşma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Başarılamayan ders yerine seçmeli bir ders alınıp toplam krediye ulaşmak hedeflenir.

#Muaf olduğum dersi seçebilir miyim?

Bir dersten muaf olmak için o dersi 3 dönem boyunca seçmek ve sınavına girmek gerekir. Öğrenci isterse muaf olduğu dersi tekrar seçebilir. Başarırsa kredisini almış olur.

Açık öğretim imam hatip lisesi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

4 YORUMLAR

  1. Selamun aleykum hocam ben ön lisans ilahiyat mezunuyum. Düz lise okumak zorunda kalmıştım. Şimdi imam hatipli de olmak istiyorum . Fark dersleri 1 yılda verebilir miyim? Sistem nasıl işler? Bilgilendirirseniz sevinirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin