Ana Sayfa AÇIK ÖĞRETİM İHL SIKÇA SORULAN SORULAR Bir dersten muaf olmak için ne gerekir?

Bir dersten muaf olmak için ne gerekir?

1262
7

#Açık lisede bir dersten muaf olmak için ne gerekir?

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi için Kur’an-ı Kerim ile Türk Dili ve Edebiyatı dersleri başarılması zorunlu derslerdir. Bu derslerden 3 dönem başarısız olunca muaf olmak gibi bir durum söz konusu değildir. Normal açık öğretimde ise sadece Türk Dili ve Edebiyatı dersi zorunlu derstir.

Ancak bu derslerin dışındaki yüz yüze olmayan ortak(zorunlu) derslerden 3 kez sınava girildiği halde halâ başarılamamışsa bu dersten muaf olunur. Yani dersi geçmek zorunda değildir. Ama dersten muaf olmak demek toplam krediye ulaşma zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Başarılamayan ders yerine seçmeli bir ders alınıp toplam krediye ulaşmak hedeflenir.

#Muaf olduğum dersi seçebilir miyim?

Bir dersten muaf olmak için o dersi 3 dönem boyunca seçmek ve sınavına girmek gerekir. Öğrenci isterse muaf olduğu dersi tekrar seçebilir. Başarırsa kredisini almış olur.

Açık öğretim imam hatip lisesi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

7 YORUMLAR

  1. Arapça dersinden devamsızlık değil de notla kalırsak, alan kredimiz dolduğu takdirde mezun olabilir miyiz? Dersten başarılı olmak zorunda mıyız?

    • Kur’an-ı Kerim yüz yüze zorunlu derstir. Kur’an-ı Kerim haricindeki yüz yüze derslerden devamsızlıktan kalmamak şartıyla başarısız olursanız tekrar o dersi görmek veya sorumluluk sınavına girmek zorunda değilsiniz. Alan krediniz dolduysa bu durum mezuniyetinize engel değildir.

  2. Selamun aleykum hocam ben ön lisans ilahiyat mezunuyum. Düz lise okumak zorunda kalmıştım. Şimdi imam hatipli de olmak istiyorum . Fark dersleri 1 yılda verebilir miyim? Sistem nasıl işler? Bilgilendirirseniz sevinirim.

    • Selamın aleyküm kardeşim 18 yaşından büyük olduğunuz için 3 veya 4sınwv hakkınız olur isterseniz 1bucuk yıl gibi bir zaman diliminde mezun olabilirsiniz sizin başarınıza bağli yoğunlaştırılmış sınıflar var hızlı bir şekilde ders alırsınız sınavlari geçerseniz mezun oluşunuz hemen. Çünkü bende düz lise mezunuyum ve İmam Hatip okuyorum siz bu yolda çok cabalarsaniz Allah yardım eder olumsuz düşünceleri ve yorumları umursamayın zaten ortak dersleri vermiş satılıyorsunuz sadece imam hatip te okutulan eksik dersleri vereceksiniz ilahiyat mezunu olduğunuz için zorlanmazsınız çünkü hep dini konular zaten Allah yardımcınız olsun açık lise bir imam hatibe kaydolarak devam edebilirsiniz. Sonrası çok kolay

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin