Ana Sayfa HİTABET DUALAR Cenaze Namazının Kılınışı ve Cenaze Duası

Cenaze Namazının Kılınışı ve Cenaze Duası

3699
0

Cenaze Namazı Hakkında Bilgiler:

Cenaze namazı; yıkanmış, kefenlenmiş ve musalla taşına konulmuş Müslüman bir ölü için Müslümanların, abdestli ve kıble tarafına yönelerek kıldıkları bir namaz ve ölü için yapılan bir duadır. 

Cenaze namazında rükû ve secde yoktur. İftitah (başlangıç) tekbiriyle birlikte dört tekbir bulunmaktadır.

Selam vermek vaciptir. Sünnetleri ise, Allah’a hamd ve senâ etmek, Resûlullah’a (s.a.s.) salât ve selam getirmek, hem ölü hem de Müslümanlar için dua etmektir.

Diğer namazlarda olduğu gibi cenaze namazı da kerahat vakitlerde kılınmaz.

Cenaze namazının hükmü; farz-ı kifayedir. Yani bir beldede bir kısım Müslümanların bu namazı kılmalarıyla, diğerlerinin üzerinden yükümlülük kalkar. Cenaze namazı hiç kılınmazsa, o beldedeki bütün Müslümanlar sorumlu ve günahkâr olur.

Namazı bozan şeyler cenaze namazını da bozar.

Cenaze namazı bir mazeret bulunmadıkça cami dışında kılınır. Ancak yağmur, çamur, soğuk gibi bir mazeret bulunması durumunda camide kılınmasında bir sakınca yoktur. Şâfiîlere göre ise camiyi kirletme endişesi yoksa bu namazın camide kılınması, müstehabtır.

Bir kimsenin cenaze namazının kılınabilmesi için aşağıdaki şartların bulunması gerekir:

1- Ölen kimsenin Müslüman olması
2- Yıkanıp kefenlenmiş olması
3- Cemaatin önünde bulunması (Aslolan, namazının kılınabilmesi için cenazenin hazır bulunmasıdır. Bununla birlikte hazır olmayan cenaze için de gıyabî cenaze namazı kılınabilir.)
4- (Hanefi ve Malikilere göre) Ölünün tamamı veya bedeninin yarıdan fazlası, yahut başı ile beraber yarısının bulunması (Şâfiîlere göre kişi ölüp de bir tek uzvu bulunsa bile cenaze namazı kılınır.)

Ayrıca cenaze namazını kılacak kişinin (özürlü değilse) ayakta kılması ve cenazenin yerde olması yani omuzda veya hayvan üzerinde bulunmaması gerekir.

#Kadınlar cenaze namazını nasıl kılar?

Cenaze namazına katılan kadınların bir zorunluluk olmadıkça erkeklerle aynı safta bulunmaları uygun görülmemiştir. Bu itibarla kadınlar, hangi namaz olursa olsun, erkeklerle birlikte namaz kıldıkları takdirde, erkeklerin arkasında durmaları gerekir. Sünnete uygun olan usul bu olmakla birlikte kadınların erkeklerin arasında cenaze namazı kılmış olmaları bu namazın geçerliliğini etkilemez. Çünkü cenaze namazı rükusu ve secdesi olan tam bir namaz olarak değerlendirilmemiştir. Bununla birlikte kadınların böyle bir davranışta bulunması mekruhtur.

#Cenaze namazının başına yetişemeyen kimse ne yapar?

Cenaze namazının başına yetişmeyen kimse hemen iftitah tekbirini alıp imama uyar ve diğer tekbirleri imamla beraber almaya devam eder. İmam selâm verdikten sonra geçirdiği tekbirleri birbiri ardınca kaza eder, bu tekbirler esnasında herhangi bir dua okunmaz.

Birkaç cenaze varsa hepsi için ayrı ayrı namaz kılmak daha iyidir. En erken getirilenin namazı önce kılınır. Hepsi birlikte gelmiş ise halk nazarında daha faziletli olanın ki önce kılınır. Hepsine bir tek namaz kılmak da yeterli olur. Bu takdirde cenazeler, geniş bir sıra halinde dizilir ve imam bunlardan birisinin göğsü karşısında durarak namaz kıldırır. Yahut cenazeler tek sıra hâlinde kıbleye doğru uzunlamasına da konulabilir.

Cenazede cemaat şartı olmamakla birlikte, cemaat sayısı ne kadar çok olursa, sevap da çoğalır.

#Kimlerin cenaze namazı kılınmaz?

1. Kasden ve zulmen ana veya babasını öldürenlerin. (Ayrıca öldürmüş olduğu ana veya babasının mirasından da mahrum bırakılır.)
2. Eşkıya ve yol kesicilerin,
3. Meşru İslam devletine haksız yere baş kaldırıp isyan edenlerin cenaze namazları kılınmaz. Hattâ böyle asilerle, yol kesip baskın yapan eşkıya ve anarşistler, eğer çarpışma esnasında öldürülürlerse, cenazeleri yıkanmaz da. Bu iki kısmın cenazesi yıkanmadan açılan mezara itilir, ibret olsun diye cenaze namazı kılınmadığı gibi, yıkanması da terk edilir.

Ancak bu saydıklarımızın hepsi de tevbe istiğfar edip yaptıklarından pişman olurlarsa, tevbeleri samimi sayılarak öldüklerinde namazları kılınır, gerisi Allah’a havale edilir.

Cenaze Namazının Kılınışı:

İmamın arkasında saf tutulur.

“Allah için namaza, Rasulullah için salavâta, meyyit için duaya, uydum hazır olan imama. Er kişi (veya hatun kişi) niyetine” diye niyet edilir.

Niyet ettikten sonra imam yüksek sesle, onun peşinden cemaat gizlice “Allahü Ekber” diyerek iftitah tekbirini alıp diğer namazlarda olduğu gibi ellerini kulak hizasına kaldırır ve göbek altına bağlar.

İmam ve cemaat gizlice Subhaneke‘yi okurlar. Subhaneke’de diğer namazlarda okunmayan “ve celle senâük” cümlesi de okunur.

Sübhaneke okunduktan sonra eller kaldırılmadan imam açıktan, cemaat da gizlice “Allahü Ekber” diyerek ikinci tekbiri alırlar. Hem imam, hem de cemaat gizlice “Allâhumme salli ve Allâhumme Bârik” dualarını okur.

Sonra eller kaldırılmaksızın yine “Allahü Ekber” denilerek üçüncü tekbir alınır ve cenaze duası okunur. Cenaze duasını bilmeyen onun yerine Fatiha Sûresini veya Kunut dualarını okuyabilir. Kunut dualarını da bilmeyen “Rabbenâ” duasını veya kolayına gelen başka duaları okur.

Dualardan sonra eller kaldırılmadan tekrar “Allahü Ekber” denilerek dördüncü tekbir alınır ve bir şey okunmaksızın önce baş sağa tarafa çevrilerek “Esselâmü aleyküm ve rahmetullah” denilir. Sonra baş sol tarafa çevrilerek “Esselâmü aleyküm ve rahmetulah” denilir ve böylece cenaze namazı bitirilmiş olur.

Cenaze Duaları:

Erkek Cenaze Duası:

اَللّٰـهُمَّ اغْفِرْ لِحَيِّنَا وَمَيِّتِنَا وَشاَهِدِنَا وَغاَئِبِنَا وَصَغِيرِنَا وَكَبِيرِنَا وَذَكَرِنَا وَأُنْثاَنَا

اَللّٰـهُمَّ مَنْ أَحْيَيْتَهُ مِنَّا فَأَحْيِهِ عَلىَ الْإِسْلاَمِ وَمَنْ تَوَفَّيْتَهُ مِنَّا فَتَوَفَّهُ عَلىَ الْإِىمَانِ

وَخُصَّ هٰذَا الْمَيِّتَ بِالرَّوْحِ وَالرَّاحَةِ وَالرَّحْمَةِ وَالْمَغْفِرَةِ وَالرِّضْوَانِ

اَللّٰـهُمَّ اِنْ كَانَ مُحْسِنًا فَزِدْ فِى اِحْسَانِهِ

وَاِنْ كَانَ مُسِيئًا فَتَجَاوَزْ عَنْهُ

وَلَقِّهِ الْاَمْنَ وَالْبُشْرٰى وَالْكَرَامَةَ وَالزُّلْفٰى

بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ ٱلرَّاحِمِينَ

Erkek Cenaze Duasını Dinle:

Anlamı: “Allahım! Dirimizi, ölümüzü, burada bulunanlarımızı, bulunmayanlarımızı, erkeğimizi, kadınımızı, küçüğümüzü, büyüğümüzü mağfiret buyur, bağışla. Allahım! Aramızdan yaşatacaklarını İslam üzere yaşat, öldüreceklerini iman üzere öldür. Özellikle şurada duran ölüye, kolaylık ve rahatlık ver, onu bağışla. Bu kişi, iyi bir kimse idiyse sen onun iyiliğini artır; eğer kötü davranmış günahkâr bir kimse idiyse, sen rahmet ve merhametinle onları görmezden gel. Ona güven, müjde, ikram ve yakınlık ile mukabele et. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allahım!”

Kadın Cenaze Duası:

اَللّٰـهُمَّ اغْفِرْ لِحَيِّنَا وَمَيِّتِنَا وَشاَهِدِنَا وَغاَئِبِنَا وَصَغِيرِنَا وَكَبِيرِنَا وَذَكَرِنَا وَأُنْثاَنَا

اَللّٰـهُمَّ مَنْ أَحْيَيْتَهُ مِنَّا فَأَحْيِهِ عَلىَ الْإِسْلاَمِ وَمَنْ تَوَفَّيْتَهُ مِنَّا فَتَوَفَّهُ عَلىَ الْإِىمَانِ

وَخُصَّ هَذِهِ الْمَيِّتَةَ بِالرَّوْحِ وَالرَّاحَةِ وَالرّحْمَةِ وَالْمَغْفِرَةِ وَالرِّضْوَانِ

اَللّٰـهُمَّ إِنْ كاَنَتْ مُحْسِنَةً فَزِدْ فِي اِحْسَانِهَا

وَاِنْ كاَنَتْ مُسِيئَةً فَتَجَاوَزْ عَنْهَا

وَلَقِّهَا اْلأَمْنَ وَاْلبُشْرَى وَالْكَرَامَةَ وَالُّزلْفَى

بِرَحْمَتِكَ يَا اَرْحَمَ ٱلرَّاحِمِينَ

Kadın Cenaze Duasını Dinle:

Kadın cenaze duasının anlamı erkekle aynıdır. Farklılık sadece arapçaya has olan müenneslik(kadın) ة harfidir.

Erkek Çocuk Cenaze Duası:

اَللّٰـهُمَّ اغْفِرْ لِحَيِّنَا وَمَيِّتِنَا وَشاَهِدِنَا وَغاَئِبِنَا وَصَغِيرِنَا وَكَبِيرِنَا وَذَكَرِنَا وَأُنْثاَنَا

اَللّٰـهُمَّ مَنْ أَحْيَيْتَهُ مِنَّا فَأَحْيِهِ عَلىَ الْإِسْلاَمِ وَمَنْ تَوَفَّيْتَهُ مِنَّا فَتَوَفَّهُ عَلىَ الْإِىمَانِ

اَللّٰـهُمَّ اجْعَلْهُ لَنَا فَرَطاً اَللّٰـهُمَّ اجْعَلْهُ لَنَا أَجْراً وَذُخْراً

اَللّٰـهُمَّ اجْعَلْهُ لَنَا شَافِعاً وَمُشَفَّعاً

Erkek Çocuk Cenaze Duası Dinle:

Anlamı: “Allahım! Dirimizi, ölümüzü, burada bulunanlarımızı, bulunmayanlarımızı, erkeğimizi, kadınımızı, küçüğümüzü, büyüğümüzü mağfiret buyur, bağışla. Allahım! Aramızdan yaşatacaklarını İslam üzere yaşat, öldüreceklerini iman üzere öldür. Allahım! Sen onu bizim için önden gönderilmiş bir sevap vesilesi yap, ecir vesilesi ve ahiret azığı eyle. Onu bize şefaati kabul edilen bir şefaatçi eyle!”

Kız Çocuk Cenaze Duası:

اَللّٰـهُمَّ اغْفِرْ لِحَيِّنَا وَمَيِّتِنَا وَشاَهِدِنَا وَغاَئِبِنَا وَصَغِيرِنَا وَكَبِيرِنَا وَذَكَرِنَا وَأُنْثاَنَا

اَللّٰـهُمَّ مَنْ أَحْيَيْتَهُ مِنَّا فَأَحْيِهِ عَلىَ الْإِسْلاَمِ وَمَنْ تَوَفَّيْتَهُ مِنَّا فَتَوَفَّهُ عَلىَ الْإِىمَانِ

اَللّٰـهُمَّ اجْعَلْهَا لَناَ فَرَطاً اَللّٰـهُمَّ اجْعَلْهَا لَناَ أَجْراً وَ ذُخْراً

اَللّٰـهُمَّ اجْعَلْهَا لَناَ شَافِعةً وَمُشَفَّعَةً

Kız Çocuk Cenaze Duası Dinle:

Kız çocuk cenaze duasının anlamı erkek çocukla aynıdır. Farklılık sadece Arapça’ya has olan müenneslik(kadın) harfidir.

Hitabet dersine ait tüm duaların yer aldığı dokümanı incelemek ve indirmek için TIKLAYINIZ.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen ad-soyad bilginizi girin